7 ciekawostek o Holandii, które Cię zaskoczą. Poznaj je!

29.03.2024


Holandia jest jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych państw na świecie i to nie ulega wątpliwości. Również Polacy znają Niderlandy bardzo dobrze- w końcu setki tysięcy naszych rodaków przebywa na stałe lub sezonowo w kraju tulipanów i wiatraków. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że Holandia oprócz powszechnie znanych symboli czy osób, kryje w sobie wiele znacznie mniej znanych zjawisk i faktów. W tym artykule przybliżymy Ci naszym zdaniem, 7 najciekawszych z nich. Zapraszamy do lektury!

Ciekawostka 1: najbardziej popularnym przysmakiem w Niderlandach jest… lukrecja

Dla wielu czytelników to z pewnością zaskoczenie, ale najbardziej lubianym przysmakiem w Holandii jest właśnie lukrecja. Do codziennego spożycia, produkowana jest zwykle w postaci cukierków czy żelek, które są po prostu uwielbiane przez Holendrów. Warto dodać, że korzeń tej rośliny znany jest w tym kraju od pokoleń. Posiada bowiem wiele właściwości leczniczych i używany jest w medycynie naturalnej od wieków- szczególnie w kontekście leczenia chorób układu oddechowego.

Choć występuje w wielu odmianach, najczęściej lukrecja konsumowana jest w czterech wariantach będących mixem słodkiego i słonego z twardym i miękkim jej rodzajem. Generalnie rzecz biorąc jednak smak lukrecji, można opisać jako słodko-gorzki, a jednocześnie delikatnie szczypiący w język. Popularność lukrecji dziwi to o tyle, że dla wielu osób jej smak jest po prostu… mało atrakcyjny. Holendrzy jednak upodobali sobie ten przysmak i przodują w jego światowym spożyciu (przeciętnie Holendrzy zjadają jej średnio aż 4 kilogramy rocznie na osobę). Poza Holandią jednak nie znajduje ona aż tak wielkiego zainteresowania – dlatego właśnie jest to pewnego rodzaju ciekawostka i ewenement.

Ciekawostka 2: Holandia ma bardzo bogatą tradycję alkoholową

Mało kto również zdaje sobie sprawę z tego, że postrzegani jako relatywnie spokojny i stonowany naród, Holendrzy mają… jedną z najciekawszych tradycji alkoholowych w całej Europie. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że to właśnie w Holandii już w XVI wieku wynaleziono popularny na całym świecie gin. Został on stworzony przez: uwaga… lekarza! Sylvius de Bouve, bo o nim mowa, niemal pięćset lat temu wyprodukował pierwszą odmianę jałowca o nazwie jenever, który uznawany jest za pierwszy trunek najbardziej przypominający dzisiejszy gin. Stworzył go oczywiście w celach leczniczych- jagody jałowca, z którego stworzono miksturę, posiadają lecznicze właściwości przy terapii gorączki, a także wielu chorób narządów wewnętrznych. Zmieszany ze spirytusem zbożowym olej jałowcowy stał się jednak na tyle popularny, że był masowo wykupowany z aptek. Dostrzegając okazję na biznes, rodzina Bolsów po raz pierwszy postanowiła na masową skalę produkować ten napój- ale już nie jako lek, tylko właśnie jako alkohol.

Oprócz samej produkcji i popularyzacji ginu Holandia ma także bogatą historię w kontekście innych alkoholi- głównie piw. Do dzisiaj bowiem, Niderlandy eksportują drugą co do ilości liczbę piw na całym świecie. Wiele popularnych marek tego napoju również pochodzi z kraju wiatraków- chociażby słynny Grolsch czy Heineken, czyli piwa, które można znaleźć w niemal każdym sklepie również w Polsce.

Ciekawostka 3: Holandia słynnie z popularności rowerów

Dokładnie tak- rower jest tu tak samo popularny, jak u nas samochody. Jednośladów jest tu aż o pięć milionów (!) więcej, niż samych mieszkańców, co pokazuje, jak wielkim zainteresowaniem cieszą się one w Niderlandach. Średnio daje to 1,3 roweru na jednego mieszkańca- jednośladów jest tutaj bowiem 22 miliony sztuk, a obywateli- tylko 17 milionów.

Tak duże zainteresowanie rowerami musiało spotkać się z adekwatną reakcją władz lokalnych- Holandia to istny raj dla rowerzystów, a powstało tu aż 37 tysięcy kilometrów ścieżek rowerowych. Ponadto średnio każdy Holender przebywa na rowerze codziennie 3 kilometry, co daje najlepszy na skalę europejską rezultat. Jednocześnie też, prowadzi nas on do kolejnej, holenderskiej ciekawostki…

Ciekawostka 4: Holendrzy są jednym z najbardziej wysportowanych narodów w Europie

Jeśli Holendrzy tyle czasu spędzają na wycieczkach rowerowych, nie może dziwić fakt, że są jednym z najlepiej wysportowanych nacji w Europie. Aż ponad połowa (56%) Holendrów uprawia jakąś formę aktywności fizycznej nie rzadziej, niż jeden raz w tygodniu. Biorąc pod uwagę średnią wszystkich państw europejskich, która wynosi zaledwie 40% zaangażowanych w aktywność fizyczną, plasuje to Niderlandy na naprawdę wysokim miejscu. Ma to oczywiście swoje konsekwencje również w innych obszarach życia- Holendrzy są jednym z najzdrowszych narodów w skali całego globu.

Ciekawostka 5: Holandia to kraj nietuzinkowych architektonicznych i designerskich rozwiązań

Kolejną ciekawostką jest również fakt, że architektura i design w Holandii może zaskoczyć na wielu poziomach. Przykładowo, cały Amsterdam zbudowany jest na drewnianych słupach, ze względu na zapadające się torfowiska. Te drewniane słupy nadają budynkom stabilności i odporności na obsuwanie się ziemi.

Ciekawostką architektoniczną jest także to, że w Niderlandach znajdziemy aż 1281 mostów- co jest jednym z najwyższych wyników w całej Europie. Co więcej, ciekawostką designerską można uznać fakt, że w mało którym mieszkaniu w Holandii znajdziemy zasłony lub firany. Naród ten słynie ze swojej otwartości, czego efektem jest właśnie transparentna przestrzeń w oknach.

Ciekawostka 6: Holandia to kraj nie tylko wiatraków, ale i… tulipanów

Na naszej liście najbardziej inspirujących ciekawostek o Holandii nie mogło oczywiście zabraknąć wzmianki o najpopularniejszych kwiatach Niderlandów, czyli… tulipanach. Oprócz tego, że ten kraj jest kojarzony właśnie z tą rośliną (choć tak naprawdę pochodzi z Turcji), znajduje się tu największy park kwiatowy świata, w którym dominują… tulipany naturalnie. Keukenhof, bo o nim mowa, to 32 hektarowy ogród czynny przez kilka miesięcy wiosną każdego roku. Ta jedna z najciekawszych atrakcji Holandii ma już ponad 50 lat, i cały czas przyciąga turystów z całego świata. Naprawdę warto ją zobaczyć!

Ciekawostka numer 7: w Holandii znajduje się aż… 1000 wiatraków

Nie moglibyśmy nie wspomnieć o chyba najciekawszym symbole Niderlandów, czyli… wiatrakach. Obecnie zostało ich około tysiąca i nadal zachwycają one turystów z całego globu. Istnieją dwa typy wiatraków: melioracyjne i przemysłowe. W związku z podmokłym terenem osuszano przy ich użyciu glebę, aby można było zamieszkiwać nasiąknięte wilgocią obszary.

Wiatraki są znane w Holandii od wieków- dopiero silnik parowy sprawił, że zaczęły być zastępowane nowszymi maszynami. Jako ciekawostkę można dodać, że do dzisiaj, wiele nazw własnych, produktów, ulic czy miejsc ma w swoim źródłosłowie właśnie termin „wiatrak”, dzięki czemu symbol ten z pewnością zostanie w pamięci Holendrów na długie, długie lata.

Powyżej przedstawiliśmy 7, naszym zdaniem najciekawszych ciekawostek o Holandii.

A czy Wy znacie jakieś inspirujące historie związane z krajem Niderlandów? Podzielcie się nimi w komentarzu lub w naszych social mediach!

Szukając pracy w Holandii możesz sprawdzić nasze dobrze płatne oferty zatrudnienia pod linkiem: https://link2work.pl/wszystkie-oferty-pracy/?t=&l=Holandia


Udostępnij na: