8 ciekawostek o Niemczech, które Cię zaskoczą!

11.04.2024


Spis treści:

  1. Tradycja pieczenia chleba w Niemczech
  2. 20 000 pałaców, zamków i twierdz w Niemczech
  3. Piwo -„nektarem Bogów”
  4. Bożonarodzeniowa choinka, skąd się wzięła
  5. Odnawialne źródła energii w Niemczech
  6. System edukacyjny w Niemczech
  7. Zoo Tiepark Berlin – największy ogród botaniczny w Europie
  8. Skąd się wzięła nazwa hamburgerów

Mało który kraj jest nam tak dobrze znany, jak właśnie Niemcy. Nasz zachodni sąsiad jest głównym partnerem gospodarczym Polski, a ponadto pracuje tam największa liczba naszych rodaków spośród wszystkich, którzy zdecydowali się na pracę za granicą. Jednak Niemcy to nie tylko prężna gospodarka czy słynne koncerny samochodowe – to także szereg innych ciekawostek, o których mało kto słyszał. Dziś, przybliżmy te najbardziej wyjątkowe!

1. Niemcy posiadają wielowiekową tradycję pieczenia chleba

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że nasi zachodni sąsiedzi mogą się pochwalić naprawdę bogatą tradycją pieczenia chleba – produkowanych jest tu aż 3200 różnych gatunków tego pieczywa! Ta wielowiekowa tradycja została doceniona w 2014 roku nawet przez UNESCO, które wpisało ją na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Do dziś, w Niemczech funkcjonuje wiele rzemieślniczych piekarni, z czego niektóre mogą się poszczycić nawet 450 letnią historią. Kult chleba jest tutaj tak rozpoznawalny, że powstał nawet zawód będący odpowiednikiem winiarskiego sommeliera – czyli po prostu specjalista od smaku chleba.

2. Niemcy słynną ze spektakularnych, zabytkowych zamków i twierdz

Drugą ciekawostką wartą przybliżenia jest obecność na terenie Niemiec aż 20 000 pałaców, zamków i różnego rodzaju twierdz. Niektóre z nich są wręcz prawdziwymi ikonami kultury i popkultury! Przykładowo, Neuschwainstein to słynny na cały świat zamek, który stał się pierwowzorem… zamku z Disneyowskiego logotypu. Ta położona w Alpach, w południowej części Bawarii budowla stanowi jeden z najciekawszych obiektów historycznych w całej Europie, a odwiedza go nawet niemal 2 miliony turystów rocznie. Jednak bajecznych zamków w Niemczech jest znacznie więcej – jeżeli zatem interesuje Cię tego typu architektura, kierunek może być tylko jeden.

3. Narodowym napojem Niemców jest oczywiście… piwo

W Niemczech wytwarza się obecnie najwięcej piwa ze wszystkich europejskich państw. Ten narodowy napój spożywany jest tam średnio w ilości 110 litrów na mieszkańca rocznie, co plasuje naszych zachodnich sąsiadów na drugim miejscu na świecie w rankingach konsumpcji piwa (zaraz po Czechach). Ponadto, Niemcy są największym eksporterem piwa w Europie – nie powinno to nikogo dziwić, bowiem najsłynniejsze marki piw pochodzą właśnie stąd.

Należy dodać, że piwo jest obecne w niemieckiej historii od wieków – pojawiało się już w mitologii germańskiej i używane było podczas odprawiania mistycznych rytuałów. Dziś, na stałe wpisało się w kulturowy krajobraz naszych zachodnich sąsiadów. Nieustannie powstają kolejne browary restauracyjne, w których można napić się setek rodzajów tego złotego napoju. Co więcej, corocznie od 1810 roku w Monachium odbywa się prawdziwe święto piwa – Oktoberfest, nazywany dożynkami chmielnymi. Średnio przyciągająca aż 6 milionów ludzi z całego świata atrakcja stała się prawdziwym symbolem uwielbienia dla „nektaru Bogów”. Zwykle odbywa się na przełomie września i października i trwa około kilkunastu dni.

4. Niemcy są prekursorami wielu zwyczajów, które następnie przejął od nich cały świat

Niemcy są liderami naprawdę wielu wzorców kulturowych, które następnie przejął od nich cały świat. Najsłynniejszym z nich jest chociażby… bożonarodzeniowa choinka. To właśnie w Niemczech powstał, a następnie rozlał się na cały świat zwyczaj przyozdabiania choinek w trakcie tego chrześcijańskiego święta. Zwyczaj ten powstał prawdopodobnie już w okolicach XV wieku, zaś dopiero pod koniec wieku XIX zaczęły przejmować go inne kraje, z USA na czele. Paradoksem jednak jest fakt, że kolebką tego zwyczaju jest nie tradycja chrześcijańska, a… pogańska – już wieki temu poganie przyozdabiali drzewa w ramach rozmaitych kultów i obrzędów.

Zwyczajów czy nowinek, które przejął od Niemców cały świat, jest tak naprawdę znacznie więcej. To na przykład stosowanie czasu letniego (wprowadzone po raz pierwszy w Niemczech w 1916 roku), czy też powstanie rozmaitych wynalazków, np. pierwszej wydrukowanej książki, pierwszego samochodu, telewizora, a nawet… komputera.

5. Niemcy to kolebka, a zarazem lider w odnawialnych źródłach energii

Jeśli mowa o zwyczajach, które od Niemców przejął cały świat, nie sposób nie wspomnieć o niemieckim podejściu do ekologii. Panele fotowoltaiczne, wiatraki i czy rekuperatory – te wszystkie urządzenia służące do produkowania naturalnej, zielonej energii są najbardziej spopularyzowane właśnie u naszego zachodniego sąsiada. W zeszłym roku szacuje się, że aż ponad połowa (!) całej zużytej w Niemczech energii pochodziła właśnie z ekologicznych, odnawialnych źródeł. Jednak Niemcy przodują nie tylko w transformacji energetycznej, ale też słyną z ogólnej dbałości o środowisko – standardem jest np. zaawansowana segregacja odpadów.

6. Niemcy posiadają świetny system edukacji

Niemcy słyną też ze świetnego systemu edukacji, na każdym w zasadzie szczeblu. Obowiązek edukacyjny istnieje od 6 roku życia, a młodzi Niemcy bardzo przykładają się do własnego rozwoju. Ponadto, funkcjonuje tu szereg najbardziej prestiżowych uniwersytetów na świecie, często z wielowiekową tradycją – na przykład najstarszy w kraju Uniwersytet w Heidelbergu, powstały w 1368 roku, jak i wiele innych, renomowanych uczelni. To właśnie dzięki świetnemu systemowi edukacji, Niemcy słyną z bycia światowym liderem innowacji i wprowadzania nowych technologii.

Ciekawostką jest także fakt, że gradacja stopni przyznawanych w Niemczech funkcjonuje odwrotnie, niż w Polsce – najlepszą oceną jest 1, zaś najgorszą – 6.

7. W Niemczech znajduje się największy ogród zoologiczny w całej Europie

Wreszcie, ostatnią ciekawostką na naszej liście będzie… Zoo Tiepark Berlin, czyli największy ogród botaniczny w Europie. Jest jednocześnie najstarszym zoo w Niemczech, w którym znajdziemy najszerszą paletę zwierząt z całego świata. Jest ich łącznie 20 000 w ramach 1500 gatunków. Ten ogród zoobotaniczny liczy aż 160 hektarów, a oprócz samego zoo, znajdziemy tu wiele atrakcji turystycznych, punktów gastronomicznych czy parków zabaw. Warto zatem zarezerwować sobie na odwiedziny tego miejsca przynajmniej jeden, pełny dzień – choć wielu odwiedzających doradza nawet dwudniową wycieczkę, aby zapoznać się ze wszystkimi atrakcjami, jakie kryje to magiczne miejsce.

8. Hamburgery mają swoją kolebkę… w Niemczech!

Choć hamburgery kojarzą nam się przede wszystkim z Ameryką, historycy są zgodni co do tego, że prekursorem tego dania byli właśnie Niemcy. To tutaj, w drugiej połowie XIX wieku, w jednym z barów dla piwoszy w Hamburgu, jeden z klientów poprosił o szybkie danie na ciepło. Właściciel mając wyłącznie pieczeń, sos oraz bułki, musiał wymyśleć coś na poczekaniu. Kreując danie na szybko, tak oto powstał pierwszy na świecie protoplasta hamburgera o nazwie rundstuck warm (czyli w wolnym tłumaczeniu bułka na gorąco). Następnie, na początku XX wieku, imigranci z Hamburga przenieśli na teren Stanów Zjednoczonych to jedno z najpopularniejszych dań na świecie.

W ten oto sposób Hamburg stał się rozpoznawalny na całym globie – choć ma wiele innych ciekawostek, jak chociażby imponująca liczba mostów. W liczbie 2302 tych budowli, Hamburg jest miastem o najliczniejszej liczbie mostów na świecie!

Powyżej przedstawiliśmy 8, naszych zdaniem najbardziej inspirujących ciekawostek o Niemczech. Jeśli znacie jakieś inne, równie ciekawe – podzielcie się nimi w komentarzu na naszych mediach społecznościowych!

Szukasz pracy w Niemczech – sprawdź listę świetnie płatnych ofert zatrudnienia pod poniższym linkiem: https://link2work.pl/wszystkie-oferty-pracy/?t=&l=Niemcy


Udostępnij na: