Dlaczego Belgia jest idealnym miejscem do życia dla Ciebie i Twojej rodziny?

02.08.2019


Belgia to kraj, w którym świetnie się pracuje i żyje – także obcokrajowcom. Dowiedz się, jak pomóc znaleźć pracę swojemu partnerowi i co Belgia może zaoferować Twojemu dziecku.

Przeprowadziłeś się do Belgii? Gratulacje! Wkrótce odkryjesz, że jest to niesamowite miejsce – nie tylko do pracy, ale także do życia – dla Ciebie i dla Twojej rodziny. Belgia dba o swoich rezydentów i o to, by szybko mogli poczuć się w nowym miejscu, jak u siebie w domu. Dowiedz się więcej o tym, jak pomóc znaleźć pracę swojemu partnerowi i dlaczego Belgia jest dobrym miejscem do wychowywania dzieci!

Nie obawiaj się tęsknoty za ojczyzną – w Belgii znajdziesz tętniącą życiem polską społeczność, która pomoże Ci się zaaklimatyzować w nowym kraju.

Ponadto, Belgia oferuje wiele ciekawych sposobów na spędzanie czasu wolnego. Nieważne, czy wolisz spędzać go aktywnie, czy nieco leniwie – na pewno, znajdziesz coś dla siebie. W końcu, życie nie może się kręcić tylko wokół pracy!

Znalezienie zatrudnienia

Wyjazd do pracy za granicę, to najlepszy sposób na poznanie nowego kraju, jego kultury i ludzi. W Belgii, poszukiwanie pracy odbywa się zazwyczaj poprzez strony internetowe agencji rekrutacyjnych. Nasze aktualne oferty pracy możesz znaleźć na naszej stronie w zakładce OFERTY PRACY

Kiedy już znajdziesz zatrudnienie, przyjdzie pora, aby postawić ten duży krok, jakim jest przeprowadzka. Wiele osób wyjeżdżających do pracy za granicę, decyduje się na przeprowadzkę ze swoim partnerem lub partnerką, ale jednocześnie martwi się o ich przyszłość w nowym kraju, o to, jak poradzą sobie z rozstaniem z rodziną i przyjaciółmi.

Spokojnie. Znalezienie pracy, w większych miastach Belgii, takich jak chociażby Bruksela, nie jest trudne ze względu na wszechobecne zakłady przemysłowe, usługowe, jak i międzynarodową arenę biznesu. Pewnym ograniczeniem może wydawać się język, ale przy obowiązujących w sercu Europy trzech językach urzędowych (holenderskim, francuskim i niemieckim) oraz angielskim, którym włada prawie każdy Belg, bariera językowa, staje się łatwa do pokonania. Kwestia czasu i zaangażowania, a na pewno uda się ją przełamać!

Ponadto, obywatele Unii Europejskiej nie potrzebują pozwolenia na pracę w Belgii. Jednakże, jeśli zatrudnienie trwa dłużej niż 3 miesiące, będą musieli zameldować się w najbliższym urzędzie miasta. Obywatele państw spoza UE, potrzebują pozwolenia i/lub wizy, aby przyjechać do pracy w Belgii.

Dzieci: opieka i edukacja

Jeśli planujesz przeprowadzić się do Belgii z dziećmi, na miejscu zastaniesz wiele usług gwarantujących wsparcie rodzinom z dziećmi. Krajowy system edukacji oferuje sporo możliwości kształcenia na wysokim poziomie. Do wyboru są między innymi szkoły lokalne, dwujęzyczne i międzynarodowe – na pewno, wybierzesz najlepszą opcję dla Twojego dziecka. Więcej dowiesz się tu.

Najmłodszym, Belgia oferuje rozbudowaną sieć opieki (żłobki, przedszkola i place zabaw). Dziecko można posłać do żłobka już od trzeciego miesiąca życia, a do przedszkola od wieku 2,5 lat. Wysokość opłat, za tego typu opiekę, jest zależna od dochodu netto (można też skorzystać z łatwo dostępnych ulg podatkowych). Miejsca w takich placówkach wypełniają się bardzo szybko, kluczowa jest zatem, jak najwcześniejsza rejestracja!

Warto też wiedzieć, że w Belgii istnieje organizacja non-profit Brussels Childbirth Trust, która oferuje wsparcie i porady dla rodzin oraz przyszłych rodziców.

Opieka zdrowotna

Belgia jest znana z doskonałego systemu opieki zdrowotnej. Istnieje wiele szpitali, które oferują wysokiej jakości opiekę medyczną w przystępnej cenie. Obcokrajowcy, mieszkający i pracujący w Belgii, muszą być ubezpieczeni, aby móc otrzymać zwrot kosztów opieki zdrowotnej. Oprócz opcjonalnego ubezpieczenia zdrowotnego każdy pracownik, płaci składki na ubezpieczenie społeczne w celu sfinansowania subsydiowanego systemu opieki zdrowotnej. Składki są automatycznie potrącane z miesięcznego wynagrodzenia brutto.

Belgijska opieka zdrowotna jest dostępna oraz przystępna cenowo, zarówno dla swoich obywateli, jak i emigrantów. Sam możesz decydować o tym, do jakiego lekarza się udasz. Najczęściej, koszty leczenia są z góry opłacane przez pacjenta, następnie częściowo refundowane przez belgijski fundusz ubezpieczeń zdrowotnych.

Chciałbyś, aby Twoje życie w Belgii było godne pozazdroszczenia? Przygotuj siebie i swoją rodzinę do życia w nowym kraju i spraw, abyście wszyscy czuli się w nowym miejscu, jak u siebie w domu. Link2work, chętnie pomoże Tobie i Twojej rodzinie w kwestiach mieszkaniowych.

Skontaktuj się z nami!


Udostępnij na: