Dodatek do ubezpieczenia dla pracujących w Holandii – śpiesz się, aby uzyskać nawet 1332 Euro z tytułu Zorgtoeslag!

28.07.2023


W Holandii pracuje obecnie około 250 tysięcy Polaków. Wszyscy ci, którzy byli zatrudnieni w „kraju tulipanów i wiatraków” w 2022 roku, mają jednorazową szansę na otrzymanie tak zwanego dodatku do ubezpieczenia. Wynosi on aż do 111 Euro za miesiąc, czyli w perspektywie całego, przepracowanego roku, nawet 1332 Euro. Co ważne, wniosek o dodatek można złożyć wyłącznie  do 31 sierpnia 2023 roku! To oznacza, że osoby zainteresowane uzyskaniem takiego wsparcia mają zaledwie nieco ponad miesiąc na dopięcie wszelkiej dokumentacji. A jak uzyskać tego rodzaju zwrot? O tym przeczytacie w dzisiejszym artykule.

Z czego wynika Zorgtoeslag – dodatek do ubezpieczenia dla pracujących w Holandii?

Każda osoba zatrudniona w Holandii, podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu. Standardowy pakiet z reguły waha się pomiędzy 86 a 134 Euro miesięcznie. Jest to podstawowe ubezpieczenie, a w jego skład wchodzą typowe świadczenia i usługi zdrowotne. Okazuje się jednak, że w niektórych wariantach osoby zatrudnione w 2022 roku mogą z tytułu tego ubezpieczenia otrzymać naprawdę pokaźny zwrot dodatku.

Czym jest Zorgtoeslag?

Tak naprawdę, Zorgtoeslag to pewnego rodzaju dodatek do tradycyjnego ubezpieczenia zdrowotnego. Możemy go otrzymać wyłącznie w przypadku osiągania relatywnie niskich (jak na Holandię) dochodów. Generalna zasada jest następująca – im niższy dochód, tym większe rządowe wsparcie z tytułu Zorgtoeslag.

Ile zwrotu można uzyskać z tytułu dodatku do ubezpieczeń- Zorgtoeslag?

Wysokość zwrotu uzależniona jest przede wszystkim od naszych dochodów. Jeżeli nasz dochód za rok 2022 wyniósł mniej, niż 23 000 Euro, wówczas możemy wystąpić nawet o 111 Euro dopłaty za każdy przepracowany miesiąc, czyli aż 1332 Euro zwrotu za cały rok!

Natomiast im wyższy dochód, tym dofinansowanie jest w niższej kwocie. Np. przy zarobkach ok 32000 Euro można już otrzymać tylko 13 Euro na miesiąc, a po przekroczeniu tego progu, osoby o najwyższych dochodach w ogóle nie kwalifikują się do otrzymania takiego świadczenia.

Z omawianym dodatkiem związana jest także ostatnia, istotna informacja- jeżeli dochodzi do rozliczenia wraz z partnerem, wyżej wymieniona kwota może znacznie wzrosnąć. W takim układzie, zwrot wyniesie aż 212 Euro w skali miesiąca, co po przemnożeniu przez 12 miesięcy daje 2484 Euro. I jest to zdecydowanie kwota, o którą warto zawalczyć.

Jak przebiega proces ubezpieczania pracowników w Holandii?

Warto także dodać, że w Holandii obowiązują dwie metody opłacania składek zdrowotnych. Każdorazowo jednak, obligatoryjnie po drodze pojawi się jedno z towarzystw ubezpieczeniowych, które ma w swojej ofercie właśnie ubezpieczenie zdrowotne. Z reguły to najczęściej pracodawca, u którego jesteśmy zatrudnieni, zapisuje nas do konkretnej firmy ubezpieczeniowej. A co, jeżeli nie opłaci za nas składek? Wówczas, to my sami powinniśmy zgłosić się do towarzystwa ubezpieczeniowego i samodzielnie je opłacić. Warto zatem zawsze sprawdzać, czy pracodawca na pewno uregulował za nas tę kwestię, bo w przeciwieństwie do Polski w Holandii nie jest to jego obligatoryjnym obowiązkiem!

Jak się ubiegać o wypłatę dodatku do ubezpieczenia?

O wypłatę dodatku do ubezpieczenia występuje się do urzędu skarbowego tzw. “belstingdienst”, można zamówić specjalne formularze, albo skorzystać z usług biur rozliczeniowych, które składają taki wniosek elektronicznie, mając do tego odpowiedni program.

Praca w Holandii- gdzie warto podjąć zatrudnienie?

Jak widać, praca w Holandii poza godziwą pensją wypłacaną w Euro, daje naprawdę sporo benefitów płacowych, jak i pozapłacowych. A w jakich branżach najlepiej dzisiaj znaleźć zatrudnienie w Holandii? W Link2Work od lat organizujemy pracę naszym rodakom w kraju wiatraków, a obecnie nasze oferty pracy to zarówno etaty do prostych prac fizycznych, jak i tych bardziej wymagających branż. U nas świetną pracę w Holandii z godziwym wynagrodzeniem w Euro znajdzie naprawdę każdy! Proste prace fizyczne obejmują oferty takie jak: pracownik produkcji czy pracownik sortowni, obsługa magazynów, lub praca w piekarni przemysłowej przy pakowaniu, gdzie jest możliwa praca dla par. Te wymagające nieco więcej wiedzy technicznej (lub specjalnych uprawnień) to przede wszystkim: operator wózka Reach Truck, monter części maszyn budowlanych czy operator maszyn. Wszystkie dostępne oferty pracy znajdziesz pod tym adresem: https://link2work.pl/wszystkie-oferty-pracy/?t=&l=Holandia

A jakie wymagania trzeba spełnić, aby uzyskać dobrze płatną pracę w Holandii?

Co prawda, każde stanowisko posiada pewne indywidualne wymagania, natomiast wszystkie oferty pracy łączy jedno kryterium- wymóg znajomości języka angielskiego w stopniu komunikatywnym. To naprawdę ułatwia odnalezienie się w Holandii i aklimatyzację w nowym miejscu pracy! Zdecydowanym plusem jest także posiadanie własnego miejsca zakwaterowania, choć nasi kontrahenci są w stanie zapewnić dwuosobowe, komfortowe pokoje dla swoich pracowników- w niedalekiej odległości od zakładu pracy.

Zarówno nam jak i firmom z którymi współpracujemy, zależy na podjęciu długofalowej współpracy. Jeżeli zatem jesteś osobą zdeterminowaną to podjęcia przynajmniej kilkumiesięcznej pracy za granicą- zapraszamy!

Zespół Link2Work


Udostępnij na: