Opieka zdrowotna w Belgii czego możesz się spodziewać?

09.01.2020


Konieczność skorzystania z leczenia szpitalnego, w czasie pobytu za granicą, może być bardzo stresująca. Lepiej wcześniej wiedzieć, gdzie skierować się po właściwą pomoc i ile będzie ona kosztować. Niezależnie od tego czy potrzebujesz standardowego leczenia, czy pomocy w nagłych wypadkach, ta informacja może uratować Ci życie.

Wybór odpowiedniego szpitala

W Belgii, możesz skorzystać z pomocy dowolnego specjalisty w szpitalu prywatnym, publicznym, uniwersyteckim lub w poliklinice. Jednakże, nie każda polisa ubezpieczeniowa będzie refundowała Twoją wizytę, dlatego zanim podejmiesz leczenie, lepiej to sprawdź w swojej kasie chorych .

Szukasz opieki ogólnej lub specjalistycznej, lecz nie wiesz, do kogo skierować się po pomoc? Pamiętaj, że zawsze możesz poprosić o poradę lub skierowanie swojego lekarza rodzinnego. Chociaż skierowanie od lekarza nie zawsze jest wymagane, to może ono znacznie skrócić czas oczekiwania na wizytę u specjalisty w szpitalu.

Koszt pobytu w szpitalu

W przypadku usług szpitalnych: opłaty szpitalne różnią się w zależności od Twojej sytuacji ekonomicznej i rodzinnej. Niezależnie od tego czy wybierzesz pokój wspólny, czy pojedynczy i bez względu na długość Twojego pobytu, ubezpieczyciel pokryje jedynie koszty Twojego leczenia, a nie opłatę szpitalną za codzienną opiekę. Upewnij się, więc wcześniej, jakie będą koszty całościowej opieki szpitalnej.

W przypadku opieki ambulatoryjnej: możesz liczyć na natychmiastowe leczenie w nagłych wypadkach. Nie korzystaj regularnie z usług izby przyjęć, jako alternatywy dla wizyt u lekarza rodzinnego. Większość gabinetów lekarskich zatrudnia lekarza dyżurującego, który przyjmie Cię w nagłym przypadku (np. w weekend). Pamiętaj, że jeżeli korzystasz ze służb ratunkowych bez odpowiedniego skierowania, koszty leczenia mogą być wyższe i częściowo nie podlegać zwrotowi!

W przypadku zagrożenia życia: zadzwoń pod 112

W razie nagłego wypadku zadzwoń po karetkę pod numer 112. Pojazd ratunkowy zawiezie osobę potrzebującą do najbliższego szpitala z oddziałem ratunkowym. Należy pamiętać, że w przeciwieństwie do ubezpieczenia prywatnego, ubezpieczenie publiczne nie pokrywa kosztów transportu w wysokości 60 EUR.

Po przyjeździe na izbę przyjęć, zostaniesz poproszony o twoją kartę eID, aby personel szpitala mógł sprawdzić, czy jesteś ubezpieczony. Jeśli masz wykupione prywatne ubezpieczenie, zabierz ze sobą niezbędne dokumenty. W zależności od polisy ubezpieczeniowej, możesz zostać poproszony o wpłacenie depozytu od razu, a zaległej kwoty po wyjściu ze szpitala. Twoja kasa chorych może następnie – w zależności od zakresu polisy, całkowicie lub częściowo – zwrócić Ci poniesione koszty.

Szukasz szpitala?

Aby znaleźć najbliższy szpital, przejrzyj listę głównych szpitali w Belgii.
W nagłych przypadkach, bycie dobrze poinformowanym sprzyja uzyskaniu szybkiej i odpowiedniej opieki medycznej, a w rezultacie, może uratować życie.


Planujesz przenieść swoje życie do Belgii? Szukasz nowej pracy? Link2Europe chętnie odpowie na Twoje pytania. Skontaktuj się z nami!


Udostępnij na: