Jak kupić lub wynająć mieszkanie w Holandii?
18.10.2023
Spis treści:
1. Zasady najmu mieszkania w Holandii
2. Kiedy trzeba się meldować na terenie Holandii?
3. Najem czy kupno mieszkania w Holandii?
4. Znaczenie agencji nieruchomości przy kupnie lub najemnie mieszkania w Holandii
5. Jak i gdzie znaleźć właściwe lokum w Holandii
Jeżeli zdecydowałeś się na pracę za granicą i wybór padł na Holandię, z pewnością jednym z Twoich podstawowych zadań będzie zorganizowanie dogodnego kwaterunku. Warto dowiedzieć się o tym nieco więcej jeszcze przed wyjazdem, procedury zarówno wynajmu jak i zakupu mieszkania w Holandii różnią się od tych obecnych Polsce. Zapoznaj się zatem z naszym dzisiejszym artykułem i poznaj najlepsze sposoby na wynajem lub zakup lokalu w Niderlandach!
Wynajem mieszkania w Holandii, a wynajem mieszkania w Polsce
W zasadzie nie ma wielkich różnic pomiędzy Holandią a Polską w wynajmie mieszkania na własną rękę. Wystarczy otworzyć dowolny portal ogłoszeniowy np. facebook marketpleace, wybrać interesujące nas lokum, a następnie pojechać na oględziny nieruchomości, lub skorzystać z agencji pośrednictwa mieszkaniowego. Jeżeli zdecydujemy się na wynajęcie mieszkania, należy zawrzeć stosowną umowę najmu i możemy w zasadzie wprowadzać się nawet jeszcze tego samego dnia. W Holandii zaś, procedury wynajmu mieszkań są nieco inaczej i warto zawczasu wiedzieć, z czym wiąże się cały ten proces. Decyzja o najmie za pośrednictwem agencji nieruchomości jest zbliżona. Po pierwsze bowiem, W Holandii popyt znacząco przewyższa podaż na mieszkania. Najlepsze lokale są rezerwowane bardzo szybko. Agencja nieruchomości niemal na pewno poprosi nas o dodatkowe zaświadczenia i dokumenty. Chce oczywiście mieć gwarancję, że udostępnia mieszkanie swojego klienta godnej zaufania osobie. Jednym z dokumentów będzie popularne zaświadczenie o zarobkach (uzyskane od pracodawcy, czy z urzędu skarbowego) lub po prostu… umowa z pracodawcą. Często wymagany jest również tak zwany „salarisstrook”, nazywany przez Polaków często skrótowo „salarisem”- czyli nic innego, jak pasek wypłaty. Może się okazać, że agencja okazyjnie zażąda również zaświadczenia o niekaralności.
Ciekawostka – kiedy trzeba się meldować w Holandii?
Jako ciekawostkę można dodać, że Holandia jest krajem o jednym z najwyższych poziomów zaludnienia na kilometr kwadratowy i w związku z tym mogą nas obowiązywać dodatkowe regulacje najmu i ilości lokatorów. Mogą się zdarzyć także lokalne przepisy odnośnie przetrzymywania zwierząt albo faktycznej ilości osób, które mają zamiar zamieszkiwać dane lokum. Ponadto, pamiętaj, że jeżeli przebywasz w Holandii na stałe (czyli wedle tamtejszego prawa powyżej 4 miesięcy), musisz się zameldować. Z reguły, właściciele mieszkań nie robią z tego tytułu żadnych problemów, natomiast zawsze warto zweryfikować tę kwestię przed podpisaniem umowy.
Jak kupić mieszkanie w Holandii?
Jeżeli natomiast mieszkasz w Holandii już jakiś czas i chcesz nabyć nieruchomość na własność, tutaj również pewne kwestie różnią się od procedur znanych nam z lokalnego podwórka. Otóż, aby skutecznie nabyć lokal mieszkalny w Holandii, należy oczywiście podpisać stosowną umowę kupna-sprzedaży u notariusza. To, co jednak znacząco różni się od nabycia nieruchomości w Polsce, to możliwość rezygnacji z kontraktu w ciągu 3 dni od następnego dnia po zawarciu umowy. To ogromna różnica. W Polsce, własność do nieruchomości (i obowiązek zapłaty ceny) powstaje w momencie złożenia podpisów na akcie notarialnym. I nie ma żadnej możliwości na ewentualne „wycofanie się” z transakcji. Ponadto, w Holandii funkcjonuje instytucja „voorbehoud van financiering”, czyli możliwość odstąpienia od zakupu w momencie braku możliwości uzyskania finansowania, na przykład w przypadku nieuzyskania kredytu hipotecznego. To również pewna nowość i udogodnienie dla kupujących, których nie doświadczymy na polskim rynku.
Zakup mieszkania w Holandii z pomocą agencji nieruchomości
Warto dodać, że o ile na wynajem mieszkania w Holandii można bez większych problemów pokusić się samodzielnie, bez agencji nieruchomości, o tyle z zakupem sprawa jest nieco trudniejsza. Wynika to przede wszystkim z faktu konieczności zrozumienia szeregu dokumentów, które często nawet rodowitym Holendrom sprawiają problemy. Na szczęście, na rynku funkcjonuje wiele agencji nieruchomości, które wyspecjalizowały się w pomocy przy zakupie nieruchomości Polakom w Niderlandach. Często są one prowadzone przez naszych rodaków! Dzięki temu, taki agent nieruchomości nie tylko doskonale rozpozna i zrozumie Twoje potrzeby, doradzi Ci w wyborze odpowiedniego lokum, ale przygotuje i przetłumaczy dla Ciebie całą dokumentację. To znaczące ułatwienie w porównaniu do zakupu mieszkania na własną rękę.
Ponadto, dobry pośrednik pomoże Ci w przeliczeniu Twojej zdolności kredytowej – jeśli masz zamiar finansować zakup hipoteką. Potrzebne będą do tego oczywiście odpowiednie dokumenty, takie jak:
- Dokument tożsamości (paszport lub dowód osobisty),
- Karta podatkowa (Jaaropgave) z poprzedniego roku lub wcześniejsza
- Wykaz obecnych zobowiązań kredytowych
- Solaris z kilku ostatnich miesięcy
- Twoja umowa z pracodawcą (lub kontrakt)
- Zaświadczenie o zarobkach
Gdzie szukać mieszkania na sprzedaż lub do wynajęcia w Holandii?
Na rynku istnieje wiele portali ogłoszeniowych, na których możesz znaleźć ogłoszenia o lokalach do wynajęcia lub zakupu. Mało kto jednak wie, że istnieją portale ogłoszeniowe dedykowane Polakom, a w ich zasobach znajdziesz ogłoszenia o sprzedaży lub wynajmie mieszkania przygotowane w języku polskim. I to często prowadzone przez polskich pośredników nieruchomości w Holandii! Ponadto, możesz poszczególnych ofert szukać w mediach społecznościowych – facebookowy marketplace i ogłoszenia na lokalnych grupach sprzedażowych mają się w Niderlandach tak samo dobrze, jak w kraju nad Wisłą.
Rozważasz zatrudnienie w Holandii po raz pierwszy i przeraża Cię kwestia zorganizowania kwaterunku? Z Link2Work masz ten problem z głowy!
Jeżeli rozważasz podjęcie zatrudnienia za granicą w Holandii, możesz zdjąć z siebie obowiązek znalezienia lokum na czas pracy. Niemal wszystkie nasze oferty zatrudnienia do pracy sezonowej w Holandii, posiadają możliwość kwaterunku organizowanego przez pracodawcę. W związku z tym, omijają Cię wszelkie formalności z tym związane! Jeżeli zatem jesteś zainteresowany podjęciem pracy w Holandii wraz z zapewnionym kwaterunkiem, przejrzyj koniecznie wszystkie aktualne oferty pracy w Niderlandach:
Jak kupić lub wynająć mieszkanie w Holandii? Podsumowanie
Jak widać, procedury związane z wynajęciem lub zakupem mieszkania poniekąd różnią się od tego, do czego zostaliśmy przyzwyczajeni w Polsce. Jeżeli jednak wynajęcie lub zakup mieszkania wydaje Ci się na ten moment zbyt wymagającym zadaniem – aplikuj na jedną z naszych ofert pracy wraz z kwaterunkiem w Holandii!
Udostępnij na: