Kreator CV – najważniejsze wskazówki co powinno być zawarte w CV.

Jeśli szukasz pracy a potrzebujesz pomocy w przygotowaniu cv – dobrze trafiłeś! Doskonale wiemy jak trudno napisać życiorys, dlatego udostępniamy szablon cv do pobrania w kilku wersjach językowych do wyboru. Dzięki temu w Twoim cv będą ujęte wszystkie niezbędne informacje jakich oczekuje Twój przyszły pracodawca. Pobranie szablonów jest darmowe.

Pamiętaj  proszę, że CV jest Twoją wizytówką. To od niego w pierwszej kolejności zależy, czy dostaniesz dostrzeżony przez rekrutera lub pracodawcę, a w następstwie zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. CV powinno być czytelne, przejrzyste, spójne i zawierać najważniejsze informacje o Tobie. Jednak nie musisz się ograniczać do jednej strony swojego cv. Każdemu rekruterowi zależy aby mógł dowiedzieć się o Tobie jak najwięcej, by przedstawić właśnie Ciebie pracodawcy.

Poniżej przedstawiamy 7 najważniejszych kwestii, które powinieneś wiedzieć i elementy, które powinieneś zawrzeć w swoim CV.

1. DANE OSOBOWE

Nigdy nie zapominaj o umieszczeniu w CV tych informacji:

 • imię i nazwisko
 • adres
 • telefon
 • e-mail
 • data urodzenia

Bardzo ważne, aby były one poprawnie wprowadzone, w szczególności numer telefonu i adres e-mail. Mały błąd, zamiana jednej cyfry, lub literki spowoduje, że rekruter nie będzie mógł się z Tobą skontaktować.

Możesz także wstawić swoje zdjęcie po prawej stronie, nie jest to jednak obowiązkiem, ale jeśli je umieszczasz – najlepiej niech będzie to zdjęcie klasyczne, takie jak w dowodzie osobistym. Zdjęcia w stroju kąpielowym, albo z przyjęcia urodzinowego – odpadają.

2. WYKSZTAŁCENIE

Zawsze umieszczaj w dokumencie rodzaj szkół, które ukończyłeś. Pamiętaj, by wpisywać je w odwrotnej chronologii zaczynając od szkoły, którą ostatnio ukończyłeś. Nie musisz wpisywać wszystkich szkół, wystarczą dwie ostatnie, lub po prostu te związane z wykonywanym przez Ciebie zawodem.

3. DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE

Po danych kontaktowych to drugie najważniejsze miejsce w CV, na które na pewno zwróci uwagę rekruter.

Istotne jest, aby tutaj umieścić cały dotychczasowy przebieg Twojej kariery zawodowej. Pamiętaj również i w tym przypadku o odwróconej chronologii, jak przy wykształceniu.

Dla rekrutera ważne jest co robiłeś w danym miejscu i przez jaki czas, dlatego następujące elementy dotyczące pracy są bardzo ważne i powinny się znaleźć w każdym CV:

 • nazwa firmy (możesz dodać również branżę np. logistyka, czy motoryzacja)
 • data rozpoczęcia i zakończenia pracy (nie musisz pisać dokładnej daty, wystarczy miesiąc i rok)
 • stanowisko, na którym pracowałeś
 • dokładny opis obowiązków (to, co może być przydatne z punktu widzenia nowego pracodawcy)

Nie zostawiaj luk w CV. Jeśli w danym momencie byłeś osobą bezrobotną, wychowywałeś dzieci, opiekowałeś się kimś bliskim – umieść to. Luki zawsze wzbudzają wątpliwości dla pracodawcy. Jeśli miałeś przerwy w zatrudnieniu podkreśl czy byłeś aktywny i czy realizowałeś jakieś projekty, bądź szkoliłeś się – pracodawca z pewnością wykaże się zrozumieniem.

4. DODATKOWE UMIEJĘTNOŚCI

W tym miejscu przedstaw swoje zdolności. Pisz precyzyjnie, a nie ogólnikowo. Jeśli:

 • znasz język angielski, napisz, w jakim stopniu (uwaga – jeśli znasz w tym języku przysłowiowe „trzy słowa na krzyż”, umiesz się przedstawić, przywitać i pożegnać – to NIE jest „komunikatywna” znajomość języka!)
 • posiadasz certyfikaty spawalnicze, napisz jaki to certyfikat (metoda, poziom uprawnień)
 • masz uprawnienia na wózki widłowe, napisz na jaki typ
 • posiadasz umiejętność obsługi komputera, powinieneś wyszczególnić jakie znasz programy
 • jeśli pracowałeś np., w Holandii napisz czy posiadasz nr BSN

5. ZAINTERESOWANIA

W tym miejscu możesz przedstawić swoje zainteresowania. Staraj się pisać precyzyjnie. Nie pisz „sport”, ale podaj konkretną dyscyplinę. W tym miejscu możesz również umieścić informacje o tym, w czym czujesz się dobrze, co lubisz robić w swojej pracy.

6. KLAUZULA O ZGODZIE NA PRZETWARZANIE TWOICH DANYCH OSOBOWYCH

Pamiętaj, by umieścić klauzulę; bez niej potencjalny pracodawca nie może nawet do Ciebie zadzwonić. Może ona brzmieć następująco:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

Warto dać zgodę na udział w przyszłych procesach rekrutacyjnych by w razie niepowodzenia móc być rozpatrzonym w innych procesach rekrutacyjnych. Poniżej przykład takiej zgody:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w dokumentach rekrutacyjnych, w szczególności w CV  przez firmę X w celu przyszłych rekrutacji.”

7. INNE WAŻNE ASPEKTY

 • Warto dodać w CV dane kontaktowe do osób, które mogą udzielić Ci referencji (upewnij się, że ta osoba nie ma nic przeciwko, żeby umieścić jej dane). Dzięki nim Twój potencjalny pracodawca może potwierdzić informacje które zawarłeś w CV. Jeśli posiadasz pisemne referencje od byłych pracodawców dołącz jest do wysyłanej wiadomości.
 • Jeśli masz problem z ortografią, skorzystaj ze słownika, lub poproś o pomoc osobę trzecią. CV to oficjalny dokument i powinien być napisany poprawnym językiem.
 • Pamiętaj, że rekrutera nie interesuje Twoje wyznanie, ani z którą partią sympatyzujesz, lecz to, jakim fachowcem jesteś.
 • CV wyślij jako dokument Word lub PDF; nie wysyłaj nam zdjęcia wydrukowanego już CV, pliki .txt również nie wyglądają profesjonalnie. Jeśli masz CV w innym formacie, bierz pod uwagę, że rekruter może nie mieć oprogramowania, żeby je otworzyć!
 • Czy warto pisać list motywacyjny? Tak, ale zmorą rekruterów są listy motywacyjne pisane metodą „kopiuj-wklej” z Internetu… Kiedy pracodawca wymaga tego dokumentu, warto wysilić się trochę i napisać coś naprawdę „od siebie”, coś, co Cię wyróżni i pozwoli Cię lepiej poznać.
 • Zachęcamy również by przygotować listę osób, którzy byli Twoim bezpośrednimi przełożonymi, wraz z danymi kontaktowymi aby te osoby mogły udzielić referencji na Twój temat. Istotne jest aby pozyskać ich zgodę na podanie danych i uprzedzić o możliwym kontakcie ze strony rekrutera. Dzięki referencjom Twoja aplikacja na pewno wyróżni Cię spośród innych kandydatów dlatego warto poszukać rekomendacji lub poprosić byłego pracodawcę o napisanie ich dla Ciebie.
 • Ostatnia rada pisząc CV nie kłam! Najlepiej tłumaczy to ludowe porzekadło mówiące, że  „kłamstwo ma krótkie nóżki”.

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą napisać Ci idealne CV, dzięki któremu zdobędziesz wymarzoną pracę. Powodzenia!