Polska społeczność w Belgii powita Cię z otwartymi ramionami

27.03.2019


Statystyki pokazują, że obecnie ok. 20 milionów Polaków mieszka poza granicami kraju! Reprezentanci Polonii, polskie sklepy, kościoły czy restauracje są chyba obecne w każdym kraju na świecie, a na pewno są obecne w Belgii.

Od momentu powstania Królestwa Belgijskiego w 1830 roku, kraj ten cieszył popularnością wśród emigrujących Polaków. Najpierw, przybywali tu emigranci polityczni, a na początku XX wieku rozpoczęła się emigracja zarobkowa. Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku, umocniło więź miedzy tymi dwoma krajami. Obecnie, szacuje się, że w Belgii przebywa ok. 100.000 osób polskiego pochodzenia. Otwarcie Belgijskiego rynku pracy w 2009 r., sprawiło, że osoby, które, początkowo, zamierzały wrócić do Polski, zdecydowały zostać dłużej lub nawet na zawsze.

Cząstka Polski w Belgii

Nawiązanie kontaktu z rodakami przebywającymi w Belgii, może być trudne, zwłaszcza jeśli dopiero co przyjechałeś. Przedstawiamy Ci krótką i na pewno, niewyczerpującą listę polskich instytucji, firm i mediów w Belgii, która, mamy nadzieję, pomoże Ci w zaaklimatyzowaniu się i nawiązaniu kontaktów z ludźmi, którzy tak, jak Ty, wybrali Belgię.

Organizacje i sieci ekspatów

Kultura

Media

Polskie media działające w Belgii, odgrywają ważną rolę w rozpowszechnianiu informacji wśród całej społeczności. Dostarczają wiadomości o społeczeństwie belgijskim, wydarzeniach polonijnych, publikują praktyczne wskazówki dotyczące spraw administracyjnych oraz drobne ogłoszenia dotyczące mieszkań, produktów, pracy, itp. Poniżej kilka ciekawych propozycji:

Kościoły

Jeśli jesteś mocno związany z Kościołem, nie musisz się obawiać. W Belgii, w wielu miastach, odbywają się Msze po polsku. To tylko kilka przykładów:

  • Kościół Świętej Elżbiety w Schaarbeek (Bruksela)
  • Chapelle Saint Benoit w Etterbeek (Bruksela)
  • Heilig Hartkerk w Brukseli
  • Kościół Kapucynów w Antwerpii
  • Polski Kościół Parafialny w Zulte

Polska kuchnia

Jeśli zatęsknisz za polską kuchnią, PRL La Pologne w Uccle pod Brukselą, to świetny sposób na powrót do pysznych, tradycyjnych dań w niebanalnej atmosferze. Kiedy masz ochotę na odkrywanie kulinarnych granic, między Belgią a krajem rodzinnym, możesz udać się do restauracji Polka w Gandawie. Ten elegancki obiekt w pobliżu dworca kolejowego Dampoort, serwuje pyszne połączenie kuchni polskiej i flamandzkiej.

Aktualnie najlepsze miejsca, gdzie można zjeść w Belgii to zdecydowanie tripadvisor i jego ranking najlepszej polskiej kuchni we Flandrii.

Chcesz uzyskać więcej wskazówek, jak skontaktować się ze społecznością polską w Belgii? Oprócz pomocy w znalezieniu pracy Link2work z przyjemnością skontaktuje Cię z Twoimi rodakami.


Udostępnij na: