Poszukiwanie nowych kandydatów w branży budowlanej

12.09.2021


Typowy obywatel Belgii uwielbia budować domy i posiadać własne miejsce na Ziemi do tego stopnia, że istnieje flamandzkie powiedzenie, które mówi, że „Każdy Belg rodzi się z cegłą w brzuchu” Budownictwo to coś więcej niż tylko stawianie jednej cegły na drugiej. To zajęcie wymagające pewnej pasji, aby nadążyć za wysokimi wymaganiami i ciągle zmieniającymi się technologiami.

Epidemia Covid-19 z całą pewnością nie przyniosła żadnych korzyści dla branży budowlanej. Ze względu na duże zapotrzebowanie na uzdolnionych pracowników, branża ta zawsze musiała szukać kandydatów do pracy poza granicami kraju. Wprowadzone w całej Europie ograniczenia w przemieszczaniu się uniemożliwiły wielu pracownikom wykonywanie swojej pracy. Teraz, kiedy życie wreszcie zaczyna wracać do normalności, pracownicy wracają do swoich miejsc pracy, lecz belgijski sektor budowlany nadal boryka się z niedoborem pracowników. Wynika to po części z młodego pokolenia Belgów. Wykształcenie techniczne przez wiele lat nie było pierwszym wyborem, co powodowało, że ogólna liczba dostępnych pracowników starzała się. Starsze pokolenia odeszły na emeryturę, a na ich miejsce nie pojawili się nowi, chętni do pracy młodzi pracownicy. Dlatego też belgijska branża budowlana ma jedną z najwyższych w kraju liczbę pracowników zagranicznych.

Główne narodowości zagraniczne

Napływ obcokrajowców do sektora budowlanego zawsze był tematem dyskusji. Istotne jest przestrzeganie zasad i przepisów, aby belgijskie firmy nie miały do czynienia z tańszą konkurencją zza granicy. Wynagrodzenia w branży budowlanej w Belgii są bardzo atrakcyjne dla pracowników i należą nawet do najwyższych w Europie. Z drugiej strony może to zmusić firmy budowlane do poszukiwania tańszych rozwiązań, aby obniżyć średni koszt projektu budowlanego. Takie nielegalne zatrudnianie poza granicami kraju nazywane jest dumpingiem socjalnym.

Nowe wytyczne europejskie w 2019 r. zlikwidowały tę nierównowagę, zapewniając pracownikom wyższe płace i lepsze przywileje socjalne. Zatem wybór pracy w belgijskiej firmie ma teraz jeszcze więcej zalet! Samodzielne pokonywanie barier międzynarodowych nie zawsze jest jednak tak łatwe.

Największą liczbę zagranicznych pracowników zatrudnianych przez belgijskie przedsiębiorstwa stanowią tradycyjnie osoby narodowości sąsiedniej: Holendrzy, Francuzi i Niemcy. Dla nich Belgia jest zaledwie o kawałek dalej. Jest tu również znaczna liczba ludności rumuńskiej, bułgarskiej, polskiej i portugalskiej. Przed 2019 r. ci zagraniczni pracownicy byliby aktywni na belgijskich budowach, ale pracowaliby dla zagranicznych firm. Nie wiedzieli, że to dla nich niekorzystne. Nikt im nie powiedział, że można to zrobić inaczej. Niestety w ten sposób nie byli w stanie skorzystać z mocnego belgijskiego systemu ubezpieczeń społecznych. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że masz umowę z belgijską firmą.

Jak pokonać tę barierę?

Na placach budowy można spotkać dwa rodzaje podmiotów. Wykonawców i podwykonawców. Wykonawcy są odpowiedzialni za projekt jako pojedynczy wykonawca, co oznacza, że są oni odpowiedzialni, a zatem ponoszą odpowiedzialność, za część prac budowlanych. Zazwyczaj mają oni bardzo konkretne zadania w ramach swojej specjalizacji. Mogą działać też w charakterze generalnego wykonawcy, w której to sytuacji są odpowiedzialni za cały projekt budowlany. Dzięki temu klient ma do czynienia tylko z jedną osobą kontaktową. Są to zazwyczaj większe firmy. Podwykonawcy są zatrudnieni bezpośrednio przez wykonawców i nie mają kontaktu z klientem. Są to głównie wykwalifikowani pracownicy pracujący na własny rachunek. Jak wspomniano powyżej, ci wykonawcy mają coraz większe trudności ze znalezieniem zmotywowanych ludzi do pracy. Zwracają się więc do wyspecjalizowanych agencji, takich jak Link2work, które potrafią znaleźć idealnych kandydatów poza granicami kraju i sprowadzić te osoby do Belgii. Agencje te wypełniają lukę i pomagają zarówno wykonawcy, jak i obcokrajowcowi zrozumieć belgijskie przepisy i regulacje, aby obie strony odniosły z tego jak najwięcej korzyści.

W Link2work mamy oferty pracy we wszystkich profilach działalności, począwszy od zatrudnienia w bardzo dużych międzynarodowych firmach budowlanych, jak i w małych i średnich przedsiębiorstwach. Wspólnie sprawdzimy, które z dostępnych stanowisk i jaka atmosfera panująca w firmie będzie dla Ciebie najlepsza. Na początku najprawdopodobniej będzie to umowa tymczasowa. Jako agencja pracy tymczasowej oferujemy wiele różnych miejsc pracy. Niektóre z nich to krótkie projekty, a inne obejmują kilka lat pracy. Ale naszą prawdziwą zaletą jest umożliwienie Ci wejścia na rynek belgijskich firm. Wiele z naszych umów tymczasowych prowadzi do zawarcia pełnych kontraktów, w ramach których nie będziesz już pracował dla nas, ale dla samej firmy belgijskiej na czas nieokreślony. Zarówno Twoja umowa z nami, jak i umowa pochodna z nowym pracodawcą będą zgodne z belgijskimi przepisami, abyś mógł korzystać ze wszystkich świadczeń, jakie oferuje belgijski system ubezpieczeń społecznych.

Czujesz podekscytowanie?

Chcesz zacząć pracę?

Skontaktuj się z nami i zacznij odczuwać korzyści z wyboru Link2work jako Twojej nowej agencji pośredniczącej!


Udostępnij na: