Wyjazd do Belgii: dostępne opcje transportu

29.10.2019


Czy znacie powiedzenie: „wszystkie drogi prowadzą do Brukseli”😊? Zanim ruszycie w drogę z Polski do świata gofrów, piwa Trapistów, czy też po dalszy rozwój kariery zapoznajcie się z wszystkimi możliwymi środkami transportu, które są dostępne. Do wyboru masz wiele opcji na podróż – od samochodu, po pociąg i samolot – wszystkim tym propozycjom przyjrzymy się w tym poście.

Ciekawostka

Czy wiedziałeś, że podróż pieszo z Warszawy do Brukseli zajęłaby Ci około 32 dni, gdybyś spędzał 8 godzin dziennie maszerując.

Podróż samolotem

Jeśli krótki czas podróży jest dla Ciebie priorytetem, to lot będzie najlepszą opcją transportu do Belgii. Bezpośredni lot z jednego z polskich portów lotniczych do Brukseli – stolicy Belgii i Unii Europejskiej – trwa około 2 godzin. Wiele różnych linii lotniczych, w tym tanie linie lotnicze (Ryanair, Wizzair), regularnie oferują loty z Warszawy, Krakowa, Gdańska, Poznania, Katowic, Wrocławia i Lublina. W Belgii są dwa lotniska godne uwagi – Bruksela Zaventem i Bruksela Charleroi. Warto też rozważyć port lotniczy w Holandii, w Eindhoven – znajduje się tylko 25 km od granicy z Belgią. Przed dokonaniem rezerwacji lotu, sprawdź, które lotnisko będzie dla Ciebie najwygodniejsze.

Na lotnisku Bruksela Zaventem znajduje się stacja kolejowa, która oferuje szybkie połączenia do każdego większego miasta w Belgii. Inne lotniska zapewniają autobusy na stacje kolejowe.

Czas: ~ 2 godziny

Koszt całkowity: 110 EUR (średnia cena za miejsce w klasie ekonomicznej)

Plusy: szybkość!

Minusy: nie jest możliwe zabranie ze sobą kilku, ciężkich walizek – chyba, że chcesz słono dopłacić ;). Jeśli chcesz podróżować z rodziną, koszty lotów i bagaży mogą okazać się znacznie wyższe w porównaniu z innymi środkami transportu. Opcja lotu nie jest również najlepsza, jeśli bliskie są Ci sprawy ekologii i ochrony środowiska. Ponadto, wybierając podróż samolotem, możliwe, że będziesz musiał zmierzyć się z opóźnieniami, odwołanymi lotami i rezerwacjami.

Podróż pociągiem

Aby uzyskać najlepszy kompromis między szybkością transportu a jego ceną, jazda po szynach może okazać się strzałem w dziesiątkę. Co więcej, jazda pociągiem jest bardziej ekologiczną opcją i oferuje pasażerom więcej przestrzeni, niż podróż samolotem. Codziennie 12 pociągów z połączeniami do Brukseli odjeżdża ze stacji Warszawa Centralna.

Możesz zdecydować się na jednodniową przejażdżkę albo zostać na noc w Berlinie lub Kolonii, w Niemczech. Najtańszą opcją jest podróż przez Pragę, ale potrwa zdecydowanie dłużej. Pamiętaj, że bez względu na wybraną trasę, będziesz musiał zmieniać pociągi od 3 do 8 razy.

Czas: ~ 17 godzin

Całkowity koszt: 70 EUR (średnia cena miejsca w wagonach klasy ekonomicznej)

Plusy: ekologiczny, tani i dobrej jakości transport. Do Twojej dyspozycji pozostają wagony restauracyjne. Wykupienie biletu wyższej klasy nie jest tak drogie, jak mogłoby się wydawać.

Minusy: podróżujemy dłużej i wiąże się z wieloma przesiadkami, jak również potencjalnymi kosztami noclegu w hotelu. Nie można zabrać wielu rzeczy ze względu na trudności w przemieszczaniu się z bagażami w czasie przesiadek.

Podróż samochodem

Wolisz być panem swojej podroży, zarządzać jej przebiegiem, postojami i prędkością jazdy? Podróżujesz z dziećmi? Masz dużo bagażu? Podróż samochodem może być dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Jazda z Warszawy do Brukseli zajmuje około 13 godzin, z Łodzi – 12 godzin, a z Krakowa – 12,5 godziny – to oczywiście czas podany bez postojów i bez uwzględnienia korków na drogach.

Czas: ~ 12,5 godziny

Całkowity koszt: 115 EUR za paliwo (przy średniej cenie 1,30 EUR / litr i zużyciu paliwa 6 litrów na 100 km)

Plusy: masz największą swobodę i kontrolę nad podróżą.

Wady: koszty paliwa i zanieczyszczenie środowiska. Na trasie możesz natknąć się na korki, objazdy, roboty drogowe, wypadki, itp.. Uwzględnij w podróży potencjalne opóźnienia, zwłaszcza w okolicach większych miast w Niemczech.


Chcesz przewieźć swoje rzeczy z Polski do Belgii? Istnieje wiele międzynarodowych firm przeprowadzkowych, które mogą Ci w tym pomóc. Możesz też wynająć auto dostawcze w międzynarodowej wypożyczalni pojazdów i oddać je w Belgii – już po zakończeniu przeprowadzki i po zaopatrzeniu się we wszystko, czego potrzebujesz po przyjeździe do tego kraju. Warto przy okazji, wspomnieć, że jest tam wiele sklepów typu second hand z artykułami gospodarstwa domowego w bardzo przystępnej cenie.


Udostępnij na: