Twoje dzieci są w Belgii pod dobrą opieką!

07.08.2021


W Belgii najczęściej oboje rodziców pracuje w pełnym wymiarze godzin, przez co przez lata powstała bardzo szeroka sieć przedszkoli, szkół i usług opiekuńczych. Belgijki mają 15 tygodniowy urlop macierzyński, po którym większość kobiet wraca do pracy, a to sprawia, że jest duży popyt na miejsca w przedszkolach lub żłobkach. Większość dzieci w wieku przedszkolnym pozostaje pod opieką różnych instytucji wychowawczych.

Belgowie i belgijki są pracowici i około 75% wszystkich kobiet i 84% mężczyzn ma pracę. Posiadanie dzieci nie wpływa znacząco na odsetek zatrudnionych. Bezdzietnych kobiet pracujących jest coraz więcej i obecnie stanowią około 77,5%. Przy posiadanym jednym dziecku ten odsetek jest nieco niższy i wynosi około 76,5%. Natomiast kobiet pracujących z dwójką dzieci jest najwięcej i stanowi to około – 79%. Jest to znaczący wzrost pomiędzy nimi a kobietami nie posiadających potomstwa. Wynika to częściowo z konieczności dodatkowego wsparcia finansowego. Fakt ten sprawia, iż odsetek kobiet z trójką dzieci posiadających płatną pracę nagle spada do 56,8% i jest dość niezwykły. Jednym z powodów może być to, iż koszt opieki trójki dzieci w przedszkolu lub świetlicach jest prawie taki sam jak wynagrodzenie za pracę w pełnym wymiarze godzin. Taka sytuacja gospodarstwa domowego sprawia, iż jeden z rodziców decyduje się na pozostanie w domu, aby mógł zająć się dziećmi.

Różne kwoty dla różnych części kraju

Dzieci są prawnie zobowiązane do uczęszczania do szkoły podstawowej od 6 roku życia. Wcześniej rodzice mogą wybrać placówkę dziennego pobytu. Dziadkowie nie zawsze są rozwiązaniem, ponieważ większość z nich nadal pracuje. Ustawowy wiek emerytalny w Belgii wynosi 65 lat, a od 1/02/2030 będzie powoli podnoszony do 67 lat. Wiele dzieci uczęszcza więc do państwowych lub prywatnych przedszkoli i żłobków. Szkoły publiczne w Belgii są bezpłatne, ale przedszkola i żłobki nie. Dlatego koszty mogą być dość znaczne. Na szczęście Belgia posiada również szeroki wachlarz zasiłków na dzieci. Ze względu na zagmatwany sposób podziału kraju, świadczenia te zależą całkowicie od miejsca zamieszkania.

We Flandrii jesteś uprawniony do Pakietu Wzrostowego. Przed 2019 r. kwota otrzymywanych pieniędzy nieznacznie wzrastała na każde dziecko. Od 2019 roku zasady się zmieniły, dzięki czemu każde dziecko otrzymuje teraz miesięczny zasiłek w wysokości 166,46 euro.

Jeśli mieszkasz w Brukseli lub Walonii, otrzymujesz zasiłek na dziecko, którego wysokość zależy od Twojego dochodu i wieku dziecka. W Internecie można znaleźć wiele różnych symulacji.

Oprócz miesięcznych zasiłków istnieje wiele dodatkowych świadczeń na dzieci, takich jak dodatek na opiekę nad dzieckiem (w którym zwracana jest część kosztów opieki nad dzieckiem), dodatek szkolny, premia szkolna, które również zależą od miejsca zamieszkania.

Wreszcie są zwroty kosztów i płatności jednorazowych, które można uzyskać za pośrednictwem zakładu ubezpieczeń. Dlatego jest to dobry pomysł, aby porównać zakres świadczeń oferowanych przez różne instytucje , ponieważ niektóre pomagają płacić za takie rzeczy jak pieluchy, pakiet dentystyczny, zajęcia dla dzieci i wakacje.

Edukacja w Belgii

W Belgii dzieci są prawnie zobowiązane do uczęszczania do szkoły od 6 roku życia do 18 roku życia. Szkoła podstawowa zaczyna się w wieku 6 lat i kończy się zazwyczaj w wieku 12 lat. Rok szkolny trwa od pierwszego września do końca czerwca. Szkoły można podzielić na trzy grupy. Są to szkoły należące do społeczności, dotowane szkoły publiczne i dotowane szkoły bezpłatne. We wszystkich tych szkołach główny nacisk kładzie się jednak na naukę czytania, pisania i podstaw matematyki. A ponieważ Belgia jest krajem dwujęzycznym, większość szkół flamandzkich oferuje również zajęcia z języka francuskiego i vice versa. Po ukończeniu szkoły podstawowej dzieci przechodzą do szkoły średniej, która oferuje bardzo szeroki zakres przedmiotów, bardziej zbliżonych do ich zainteresowań i poziomu umiejętności. Ponownie jest 6 lat na kolejnym etapie edukacji i w miarę postępów w nauce, coraz więcej opcji i przedmiotów do wyboru jest dostępnych, dzięki czemu można kształtować swój własny program nauczania. W szkolnictwie średnim istnieją cztery główne rodzaje edukacji. Ogólnokształcąca Szkoła Średnia skupia się na szerokim wykształceniu ogólnym, aby dzieci były gotowe do zdobycia wyższego wykształcenia. Technikum Zawodowe jest w większości podobna do ogólniaka, ale oferuje bardziej praktyczne podejście. Szkoła Zawodowa jest jeszcze bardziej praktyczna i koncentruje się na konkretnym wykształceniu zawodowym. Wiele kierunków oferuje 7 lub 8 rok, po którym uczniowie są gotowi do wejścia na rynek pracy. Na koniec jest Art Secondary Education (średnia szkoła o profilu artystycznym), która łączy ogólne wykształcenie z kursami artystycznymi, takimi jak taniec i sztuki muzyczne.

Szkolnictwo wyższe podzielone jest na dwie sekcje: uniwersytety i college. Każdy, kto posiada dyplom kwalifikacyjny może swobodnie zapisać się na studia, ale niektóre szkoły i/lub kierunki wymagają wcześniejszego zdania egzaminu wstępnego. Opłaty rejestracyjne są ustalane przez rząd i zależą od tego, czy student kwalifikuje się i ubiega o pomoc finansową. Możliwa pomoc finansowa zależy od dochodów rodziców.

W Belgii mieszka wiele narodowości i dlatego jest tam wiele szkół międzynarodowych z programami nauczania specyficznymi dla danego kraju, uznawanymi międzynarodowo kwalifikacjami lub alternatywnym stylem edukacji. Ponieważ jednak szkoły te są prowadzone prywatnie, opłaty mogą być dość wysokie.

A co z twoim dzieckiem?

Jeśli chcesz zapisać swoje dziecko do belgijskiej szkoły, ważne jest, aby znało ono język (holenderski, francuski lub angielski w szkołach międzynarodowych), w przeciwnym razie szybko zostanie w tyle. Belgijskie szkoły nie mogą odmówić przyjęcia dzieci obcojęzycznych, chyba że są już przepełnione. W szkole podstawowej każda szkoła może sama zdecydować, w jaki sposób będzie uczyć nowo przybyłych. Niektóre integrują ich z istniejącymi klasami, oferując dodatkowe zajęcia i wsparcie. Inne tworzą osobne klasy, w których tempo nauki jest znacznie wolniejsze. Zazwyczaj trwa to około jednego roku, aż nowi użytkownicy języka obcego zostaną w pełni zintegrowani i będą mogli kontynuować naukę tak samo jak dzieci rodzime. Ponieważ nie ma ustalonych reguł, musisz umówić się na spotkanie w biurze przyjęć wybranej szkoły podstawowej, aby dowiedzieć się, czy jest ona odpowiednia dla Twojego dziecka. W szkole średniej nowo przyjezdni muszą uczęszczać do rocznej klasy reedukacyjnej, w której uczą się języka, a następnie otrzymują dodatkowe wskazówki w trakcie swojej edukacji. Jednak nie we wszystkich szkołach istnieje taka możliwość. Lista dla regionu flamandzkiego znajduje się tutaj, a lista dla regionu francuskiego tutaj.

Belgijski system szkolnictwa może być bardzo trudny do zrozumienia, ze względu na różne poziomy i nazwy używane w różnych społecznościach. Jednak belgijska edukacja jest zaliczana do ścisłej światowej czołówki, zajmując 13 miejsce w rankingu United Nations Education Index. Więc to może być warte zachodu! W Link2work troszczymy się o Ciebie, a to oznacza również zapewnienie, że posiadasz wszystkie właściwe informacje, aby Twoja rodzina mogła znaleźć tu swoje miejsce. Skierujemy Cię we właściwym kierunku, do ludzi, którzy znają tajniki belgijskiego systemu szkolnictwa. Ponieważ jeśli Twoje dzieci są bezpieczne i szczęśliwe, Ty masz wolny umysł i możesz skupić się na swojej pracy.

Pozwól, abyśmy pomogli Ci w kształtowaniu nowej przyszłości dla Ciebie i Twojej rodziny!


Udostępnij na: