Zasady obowiązujące imigrantów chcących sprowadzić własne auto

24.01.2021


Chociaż Belgia nie należy do grupy największych krajów na świecie, to samochód może się także i tu przydać. Zapoznaj się z niezbędnymi informacjami, jakie obowiązują kierowców w Belgii.

Dokumenty i wyposażenie auta

Jeśli przebywasz na terenie Belgii dłużej niż 6 miesięcy i chcesz nadal prowadzić własny samochód, potrzebujesz ważnego prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego auta oraz dokumentów ubezpieczeniowych. Dokumenty te muszą zawsze znajdować się w pojeździe. Ponadto, w aucie należy zawsze mieć: trójkąt ostrzegawczy, apteczkę pierwszej pomocy, najnowszą gaśnicę i kamizelkę odblaskową.

W kwestii przypomnienia, Belgowie tak, jak wszyscy obywatele kontynentalnego kraju europejskiego, jeżdżą po prawej stronie drogi.

Czy należy wymienić prawo jazdy?
Możesz poruszać się po belgijskich drogach publicznych, posiadając ważne europejskie prawo jazdy. Jeśli Twoje prawo jazdy wkrótce wygaśnie, musisz złożyć wniosek o nowe. Posiadasz już belgijski dowód osobisty (e-ID)? W takim razie powinieneś wystąpić o belgijskie prawo jazdy. W przypadku zgubienia lub kradzieży prawa jazdy dokument zostanie zastąpiony prawem jazdy belgijskim. O belgijskie prawo jazdy możesz ubiegać się w lokalnym centrum administracyjnym. Jeśli jeszcze go nie masz, możesz przystąpić do egzaminu na prawo jazdy w Belgii.

Strefy niskiej emisji spalin (LEZ) w 3 miastach belgijskich

W Belgii występują trzy strefy niskiej emisji spalin (LEZ) i obejmują one miasta: Gandawa, Antwerpia, Bruksela. Te strefy (zazwyczaj centra miast) są dostępne dla ruchu aut tylko wtedy, gdy Twój samochód spełnia określone kryteria emisji spalin.

Miasta Mechelen i Willebroek planują wprowadzenie LEZ w 2021 r., A Walonia (francuskojęzyczna część Belgii) rozważa przekształcenie całego swojego terytorium w LEZ od 2023 r.

Jak zdobyć samochód?

Oprócz prawa jazy, potrzebujesz oczywiście samochodu. Możesz sprowadzić własny samochód lub kupić nowy na terenie Belgii. Możliwe jest także wypożyczenie lub skorzystanie z opcji car sharing.

Sprowadzenie samochodu

Planujesz sprowadzić własne auto do Belgii z zagranicy. Poniżej zasady:

Zaleca się, aby zająć się tym wszystkim, jak tylko zostaniesz zameldowany i oficjalnie zarejestrowany jako mieszkaniec Belgii. Oficjalny czas na zarejestrowanie auta, to 6 miesięcy od daty zameldowania.

Procedurę rejestracji auta możesz rozpocząć jeszcze przed wyjazdem – online. Do transportu samochodu do Belgii możesz używać tymczasowych tablic tranzytowych. Możesz wykorzystać tablice z tego kraju, w którym kupiłeś samochód.

Zakup nowego samochodu

Wolisz kupić samochód w Belgii? Jako obywatel UE możesz kupić samochód w dowolnym miejscu w UE. Po zakupie samochodu musisz wykonać te same czynności, co w przypadku samochodu importowanego (z wyjątkiem części celnej).

Wypożyczenie auta … a może sharing?

Jeśli nie posiadasz własnego samochodu, możesz go wypożyczyć. Coraz popularniejszą koncepcją w Belgii jest współdzielenie samochodów. Dostawcy usług car-sharingu znajdziesz nie tylko w miastach takich, jak Bruksela, Antwerpia, Gandawa, Leuven i Mechelen, ale także w mniejszych miastach, a nawet na obszarach wiejskich.

Prowadzenie samochodu nie jest za darmo: podatki

Rząd belgijski nakłada różne rodzaje podatków samochodowych. Są to:

  • podatek rejestracyjny: po zarejestrowaniu samochodu w belgijskim urzędzie rejestracji pojazdów (DIV – Dienst voor Inschrijvingen van Voertuigen), tylną tablicę rejestracyjną otrzymasz pocztą (koszt to 30 euro). Musisz samodzielnie zamówić przednią tablicę.
  • opłata aktywacyjna: jednorazowy podatek od zakupu samochodu (nowego lub używanego). Kwota zależy od mocy silnika.
  • podatek drogowy: podatek roczny, również naliczany w zależności od mocy silnika.

Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: the official EU website.

Sprowadzenie samochodu do innego kraju UE i wypełnienie związanych z tym dokumentów nie jest łatwym zadaniem. Będąc pracownikiem Link2work, możesz skorzystać z naszej pomocy. Skontaktuj się z nami!


Udostępnij na: