Jednoosobowa działalność gospodarcza w Holandii – podatki

21.10.2024


Jeśli masz w sobie żyłkę przedsiębiorcy i rozważasz założenie firmy w Holandii, z pewnością interesują Cię rozmaite kwestie formalno-prawne, które należy znać. I to najlepiej przed podjęciem decyzji o prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej w Niderlandach! Dlatego właśnie, przygotowaliśmy kompleksowy poradnik dotyczący prowadzenia własnej firmy w Holandii. Dowiesz się z niego, jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą, jakie istnieją podatki, z których będziesz się musiał cyklicznie rozliczać, a także poruszymy szereg innych, istotnych kwestii związanych z tą tematyką.

Prowadzenie firmy w Holandii od podstaw

Na początku, warto omówić absolutne podstawy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w Holandii. Najczęściej pojawiające się pytanie w tej materii dotyczy tego, czy w ogóle można w Niderlandach prowadzić firmę jako cudzoziemiec. I tutaj, pierwsza dobra wiadomość- tak, w Holandii możesz prowadzić firmę, nawet jeśli nigdy nie mieszkałeś w kraju tulipanów i wiatraków. Ponadto, będąc obywatelem Unii Europejskiej, nie potrzebujesz też żadnego zezwolenia na pracę. To, co natomiast niezbędne, to konieczność wpisania swojej firmy do holenderskiego rejestru Izby Handlowej (Kamer van Koophandel). Instytucja ta, oprócz funkcji ewidencyjnej, pełni także funkcję doradczą i uzyskasz w niej np. wsparcie przy układaniu biznesplanu.

Podatki na jednoosobowej działalności gospodarczej w Holandii

Skoro już wiemy, jak zorganizować pewne podstawowe formalności, czas omówić kwestie podatkowe w ramach prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Każda osoba samozatrudniona musi opłacać w holenderskim urzędzie skarbowym (Belastingdienst) zarówno podatek dochodowy, jak i podatek VAT. Poniżej, przedstawiamy stawki dla obu tych danin publicznych.

Stawki podatkowe w Holandii

Podatek dochodowy jest w Holandii znacznie wyższy niż w Polsce i wynosi 36,93%, jeśli nasz dochód nie przekracza 73071 euro netto w skali roku, a 49,50% dla wszystkich osób osiągających wyższy, niż wskazana kwota dochód. Jeśli zaś chodzi o podatek VAT, to wynosi on 0% dla rozmaitych usług międzynarodowych czy eksportu, 9% dla wybranych produktów spożywczych czy leków, a 21% dla zdecydowanej większości usług i towarów. Warto dodać, że VAT opłacany jest w Holandii kwartalnie, podatek dochodowy zaś- raz na rok.

Ponadto, jeśli decydujesz się na prowadzenie firmy w Niderlandach, warto każdorazowo sprawdzać, czy świadcząc np. usługi dla zagranicznych podmiotów (chociażby z Polski), nie obowiązuje Cię tak zwana „zasada odwrotnego obciążenia” podatkiem VAT. Niewykluczone bowiem, że Twój kontrahent będzie musiał doliczyć i uiścić daninę VAT w swoim państwie.

Mimo tego, że holenderski system podatkowy jest nieco skomplikowany, to nawet raczkujący przedsiębiorca powinien się w nim bez problemu odnaleźć. Tym bardziej, że zarówno holenderski urząd skarbowy, jak i wiele organizacji pozarządowych chętnie służą pomocą wszystkim osobom zainteresowanym prowadzeniem firmy. Warto czasami także skorzystać z usług księgowego czy doradcy podatkowego- mogą nam oni doradzić w sprawie, chociażby ulg podatkowych w Holandii, których jest naprawdę sporo. Pomoc specjalisty to bez dwóch zdań inwestycja, która relatywnie szybko się zwróci.

Co jeszcze musisz wiedzieć o samozatrudnieniu w Holandii?

Podobnie jak w Polsce, prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą w Holandii, możesz redukować należny podatek dochodowy, chociażby poprzez odliczanie kosztów poniesionych w związku z prowadzeniem firmy. Mowa tu zarówno o wszelkich szkoleniach, kursach, e-learningach czy innych metodach podnoszenia kwalifikacji, jak i o zakupie sprzętu firmowego mebli, telefonu komórkowego, komputera czy drukarki. Dzięki temu możesz z tytułu podatku dochodowego zapłacić po prostu mniej i warto o tym pamiętać.

Czy można przenieść firmę z Polski do Holandii?

Część polskich przedsiębiorców, chcąc podbijać zagraniczne rynki, rozważa przeniesienie firmy z Polski właśnie do Niderlandów. Czy jest to możliwe? Teoretycznie tak, natomiast w praktyce niemal pewna będzie konieczność najpierw zamknięcia prowadzonej nad Wisłą działalności, a następnie otworzenie firmy w Holandii. Oczywiście, związana z tym będzie zmiana rezydencji podatkowej, czyli po prostu podjęcie decyzji o podleganiu pod holenderski system podatkowy. Od tego czasu, obowiązywać Cię będzie holenderski system podatkowy ze wszystkimi jego zaletami i wadami.

Co zyskamy, prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, pracując u kogoś?

W Polsce dość popularnym zabiegiem mającym na celu zredukowanie obciążeń podatkowych, jest balansująca na granicy prawa pracy praktyka zatrudniania de facto etatowych pracowników właśnie w ramach umów B2B. Czy taki zabieg w Holandii będzie dopuszczalny? Otóż nie- prawo holenderskie wymaga od osoby prowadzącej działalność gospodarczą minimalnie 3 kontrahentów w roku. Dodatkowo samozatrudniony nie może być podporządkowany jednemu klientowi czy też pracodawcy. Zelfstandigheid, czyli zawodowa samodzielność, jest jednym z kryteriów niezbędnych do otworzenia jednoosobowej działalności gospodarczej w Holandii.

Jeżeli prowadzisz firmę w Holandii i chciałbyś pozyskać dodatkowych kontrahentów, poniżej przedstawiamy listę dokumentów (i wymagań) niezbędnych do nawiązania takiej współpracy:

• Dokument KvK (Izba Handlowa)
• Numer VAT
• Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej
• VCA / VCA-VOL, czyli system certyfikacji bezpieczeństwa
• Własne zakwaterowanie, lub możliwość opłacenia mieszkania agencyjnego
• Własne narzędzia
• Własny transport

Oferty współpracy B2B znajdziesz pod linkiem:

A może na początek etat? Sprawdź oferty pracy w Link2Work!

Niezależnie od tego, czy chciałbyś otworzyć w Holandii firmę, czy też pracować na etacie- masz gwarancję, że holenderski rynek pracy jest naprawdę atrakcyjny dla cudzoziemców. Jeżeli zatem chciałbyś w pewien sposób „przetestować” tamtejszy rynek pracy i sprawdzić, czy zaaklimatyzujesz się w kraju tulipanów i wiatraków, skorzystaj z naszej oferty pracy zarówno stałej, jak i tymczasowej. W naszej wyszukiwarce ofert pracy możesz znaleźć szereg etatów, które pozwolą Ci się sprawnie wdrożyć zarówno w holenderski rynek pracy, jak i kulturę i zwyczaje Niderlandów. Już sam, kilkumiesięczny pobyt sprawi, że założenie firmy stanie się znacznie prostsze, niż bez takiego przygotowania i obycia z lokalnymi urzędami, zwyczajami czy innymi formalnościami.


Udostępnij na: