Porozmawiajmy o pogodzie: Klimat w Belgii

27.08.2020


Przeprowadzając się do nowego kraju, jedną z rzeczy, którą należy wziąć pod uwagę, to pogoda. Zmiana klimatu to również zmiana Twojej garderoby, sposobu odżywiania, atmosfery kulturowej itd. Dowiedz się więcej o klimacie w Belgii, aby przygotować się na wszelkie lokalne warunki pogodowe. Nie zapomnij też o słowach Alfreda Wainwrighta: „Nie ma czegoś takiego jak zła pogoda – jest tylko nieodpowiednie ubranie!”

Typowa pogoda w Belgii

Na ogół Belgia ma bardzo umiarkowany klimat, który cechuje się łagodnymi zimami i raczej chłodnymi latami. Ponieważ jest to mały kraj, różnice klimatyczne pomiędzy różnymi jego regionami są niewielkie. Średnie roczne temperatury wahają się od około 0° do 5°C w zimie i od 20° do 25°C w lecie. Co więcej, w Belgii nie ma pory deszczowej, ponieważ opady mogą występować przez cały rok. Najlepszy czas na pobyt w Belgii to okres od połowy maja do połowy września, kiedy temperatury są łagodne, a słońce często wychodzi zza chmur.

Jesień i zima w Belgii

Gdy mija wrzesień i zaczyna się październik, drzewa zrzucają liście, a dni stają się krótsze i nieco bardziej szare. Chociaż słońce wciąż niekiedy jeszcze się pokazuje, jesienne dni w Belgii są przeważnie pochmurne i wietrzne, a czasem nawet deszczowe. Ta pora roku jest idealna dla osób, które nie przepadają za letnimi upałami. Wszyscy chyba lubimy usiąść w przytulnym miejscu z filiżanką gorącego kakao (oczywiście z belgijską czekoladą!) podczas gdy na zewnątrz leje deszcz?

Zimy w Belgii w ogóle nie przypominają surowych zim w Europie Wschodniej. Oczywiście jest dość chłodno, lecz temperatury rzadko spadają poniżej zera. Już dawno nie było tutaj białych świąt, ponieważ śnieg spada tu bardzo rzadko. Mimo to zaleca się noszenie ciepłego płaszcza oraz przytulnej czapki i szalika. Warto też pamiętać o płaszczu przeciwdeszczowym.

Ogólnie rzecz biorąc, obszar przybrzeżny Belgii jesienią i zimą jest mniej deszczowy i nieco cieplejszy niż regiony południowo-wschodnie. Dzięki większej wysokości nad poziomem morza i większej odległości od morza, region Ardenów charakteryzuje się chłodniejszymi i bardziej wilgotnymi zimami. Z drugiej strony oznacza to również, że szanse na białe święta są w tym regionie większe.

Wiosna i lato w Belgii

W marcu i pierwszej połowie kwietnia może być jeszcze zimno. Wiosna w Belgii nie jest jednak tak deszczowa jak jesień. W rzeczywistości jest to niemal najbardziej sucha pora roku. W maju temperatura wzrasta do około 15°C, więc znów na ulicach widać więcej ludzi, którzy korzystają z orzeźwiających spacerów i łapią promienie słońca.

Gdy nadchodzi lato, temperatura zaczyna rosnąć. To czas przygotowania się na słoneczne dni i przyjemną pogodę. Chociaż średnia temperatura w lipcu wynosi zazwyczaj około 23°C, Belgia zaczyna doświadczać coraz większej ilości fal upałów z powodu zmian klimatycznych. W rzeczywistości w kraju zanotowano ostatnio nowy rekord w sierpniu 2020 r.: najgorętszy tydzień w historii kraju od czasu rozpoczęcia pomiarów w 1833 r. z temperaturą sięgającą 36,5°C.

Na wybrzeżu, wiosna i lato są zazwyczaj nieco chłodniejsze i bardziej wilgotne, a maksymalne temperatury wynoszą około 22°C. W głębi lądu, podobnie jak w Ardenach, pogoda latem jest nieco cieplejsza, a ryzyko burzy letniej po południu jest nieco wyższe.

Co należy spakować?

Jakie więc ubrania należy spakować na wyjazd do Belgii? Na zimę zalecamy przywieźć ze sobą ciepłą odzież, taką jak swetry i płaszcz przeciwdeszczowy. Ciepła czapka i rękawice na chłodniejsze dni też na pewno nie zaszkodzą. W lecie wystarczy kilka lekkich koszul lub topów, a na wieczory – bluza lub lekka kurtka. Ale nie martw się, zawsze możesz odwiedzić jedną z wielu dzielnic handlowych w Belgii, aby kupić nowe ubrania, które pasują do danego sezonu.

Chcesz jak najlepiej wykorzystać swój pobyt w Belgii?

W Link2work pomożemy Ci się odnaleźć. Chętnie udzielimy Ci wielu informacji na temat tego, co możesz robić podczas swojego pobytu tutaj.


Udostępnij na: