6 rzeczy, które każdy obcokrajowiec powinien wiedzieć o Belgach

07.10.2019


Co warto wiedzieć o Belgach? Stereotypowi Belgowie przez cały dzień jedzą frytki, w ich żyłach płynie piwo, a w weekendy spędzają czas na oglądaniu wyścigów kolarskich. Czy to jedyne rzeczy, które wyróżniają Belgów na tle innych społeczności? Bez wahania, nie! Jest zdecydowanie więcej cech typowych dla tej narodowości, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Mieszkając w Belgii, warto pamiętać o tych 6 rzeczach:

1. Nie spiesz się

Belgowie są znani z tego, że są powściągliwi i formalni. Zdarza się, że przez obcokrajowców są postrzegani, jako chłodni lub nawet lodowaci. Jest szansa, że spotykając danego Belga po raz pierwszy, to Ty będziesz musiał wziąć większość rozmowy na siebie i poprowadzić konwersację. Jedna rada: nie poddawaj się! Oni wcale nie utrzymują dystansu, ani nie okazują zainteresowania, jak Ci się może wydawać. Wręcz przeciwnie, jeśli poświęcisz wystarczająco dużo czasu i wysiłku na budowanie relacji, Belgowie staną się najlepszymi przyjaciółmi, jakich kiedykolwiek miałeś. Są niezwykle lojalni i docenią Twoje zaufanie, powoli wpuszczając Cię do swojego świata.

2. Zorganizuj się

Belgowie mają zazwyczaj napięte harmonogramy i mnóstwo zobowiązań, co oznacza, że rzadkością są osoby, które nie używają osobistego kalendarza. Organizacja ma kluczowe znaczenie zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Jeśli, na ostatnią chwilę, planujesz grilla w letni wieczór i kilka godzin wcześniej zapraszasz swoich belgijskich przyjaciół, musisz liczyć się z tym, że będziesz zmuszony jeść sam. Innymi słowy: podążaj za rytmem Belgów, planuj z wyprzedzeniem, a szybko się dogadacie. Z drugiej strony, osoby kochające harmonogram, nigdy nie pozwolą Ci czekać na spotkanie czy randkę – będą zawsze na czas!

3. Żyj i daj żyć innym

Belgia jest jednym z najmniej nacjonalistycznych krajów na świecie. Belgowie nie mają problemu z tym, by publicznie ośmieszać swój rząd, symbole narodowe czy kulturę. Najświętsze są jednak dla nich liberalne wartości, jak wolność słowa, wolność myśli i równość płci. Na poziomie osobistym, oznacza to, że żaden Belg nie powie Ci, co powinieneś robić lub czego robić nie możesz. Każdy ma swój system wartości. Dla obcokrajowców jest to często duża ulga. Nikt Cię nie osądzi za posiadanie odmiennych nawyków, mówienie w innym języku lub myślenie inaczej. Jedyną normą, której powinieneś przestrzegać, jest zasada: żyj i daj żyć innym!

4. Naucz się iść na kompromis

Z jednym rządem federalnym, trzema społecznościami i trzema regionami, władza polityczna w Belgii jest bardzo rozdrobniona, jak na tak mały kraj. Posiadanie trzech języków urzędowych nie ułatwia życia. Dlatego sportem narodowym Belgów jest – kompromis – nie tylko w murach rządowych budynków, ale także w życiu codziennym. Konfrontacja nie jest mile widziana. Belgowie zawsze starają się znaleźć złoty środek w dyskusjach i czują się swobodnie, dostosowując swoje punkty widzenia. Jeśli jesteś w stanie nauczyć się sztuki dochodzenia do kompromisu, wkomponujesz się idealnie.

5. Podejmij inicjatywę

W ciągu ostatnich kilku stuleci, Belgia była podbijana przez kilka narodów, m.in. przez Francję, Hiszpanię, Holandię i Austrię. Doprowadziło to do wyjątkowej mieszanki kultur i co ważniejsze, nastawionego na zewnątrz sposobu myślenia. Belgowie uwielbiają poznawać świat i są przyzwyczajeni do tego, że na swoich ulicach widzą osoby różnych narodowości. Postaraj się integrować z lokalną społecznością już od pierwszego dnia. Poczuj się, jak w domu i pokaż, co masz do zaoferowania. Belgowie tego oczekują.

6. Jedz, pij i ciesz się życiem

Żaden opis o Belgach nie byłby kompletny bez wspomnienia o ich miłości do dobrego życia. Po osiedleniu się w Belgii zauważysz, że trudno uniknąć tam dobrego jedzenia – do wyboru mając pyszne uliczne potrawy, jak i restauracje nagrodzone gwiazdką Michelin. Nawet na wielu festiwalach muzycznych i kulturalnych, jedzenie i napoje są na pierwszym miejscu. I jeszcze jedna z najlepszych rzeczy w tym wszystkim: jedzenie jest dostępne na każdą kieszeń. Nic więc dziwnego, że Belgia, konsekwentnie, osiąga dobre wyniki we wszystkich głównych wskaźnikach jakości dobrego życia. To jest po prostu świetne miejsce i do pracy, i do życia!

Spraw, aby Twoje życie na wyjeździe było niezapomniane – nie tylko dla Ciebie, ale dla całej rodziny. Przygotuj się wcześniej, aby mieć pewność, że wszyscy znajdą tam swój drugi dom.  Pamiętaj, w Link2work z przyjemnością pomożemy Tobie i Twojej rodzinie w osiedleniu się w Belgii. Skontaktuj się z nami!


Udostępnij na: