Emerytura za granicą – jak zapewnić sobie godną jesień życia?
02.08.2023
Spis treści:
- Wprowadzenie jak sobie zapewnić emeryturę
- Najważniejsze informacje o zagranicznej emeryturze
- Emerytura w Niemczech
- Emerytura we Francji
- Emerytura w Holandii
- Emerytura w Belgii
- Podsumowanie dotyczące emerytury zagranicznej
Od lat, osoby w wieku emerytalnym w Polsce wspominają, że otrzymywana emerytura nie zaspokaja ich wszystkich, codziennych potrzeb. Często seniorzy muszą podejmować dodatkowe zatrudnienie, aby utrzymać domowy budżet w ryzach. Zamiast cieszyć się jesienią życia, muszą dodatkowo pracować i poświęcać czas na kolejne obowiązki!
A gdyby emerytura była absolutnie wystarczająca nie tylko do codziennego życia, ale i do realizowania własnych marzeń i pasji, takich jak podróże, wycieczki i turnusy? Taki scenariusz jest możliwy – wystarczy odpowiednio wcześnie zainteresować się pracą za granicą, a zagraniczna emerytura, która w połączeniu z mieszkaniem w Polsce zapewni nam naprawdę godne życie na emeryturze. W dzisiejszym artykule zatem omówimy sposoby na uzyskanie dodatkowej emerytury we Francji, Belgii, Niemczech i Holandii. Zapraszamy!
Najważniejsze informacje o zagranicznej emeryturze
Przed przedstawieniem najważniejszych informacji o uzyskaniu emerytury w poszczególnych krajach, należy omówić kilka, absolutnie podstawowych kwestii z tym związanych. Czasami bowiem można się spotkać z opinią, że niemożliwe jest łączenie dwóch emerytur z różnych krajów. Możemy otrzymywać emeryturę zarówno w jednym, dwóch, jak i nawet kilku krajach – a wynika to wprost z przepisów unijnych. Ważnym dokumentem w tej sprawie jest Rozporządzenie (WE) nr 883/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie systemów zabezpieczeń społecznych. Wszystko zależy oczywiście od tego, gdzie uzyskaliśmy prawo do takiego świadczenia. Jak zatem zdobyć emeryturę w poszczególnych krajach?
Emerytura w Niemczech
Niezwykle popularne wśród Polaków są emerytury w Niemczech. Dlaczego? Ano dlatego, że aby otrzymać niemiecką emeryturę, wystarczy przepracować u naszego zachodniego sąsiada… zaledwie rok czasu. Oprócz tego, należy przez minimum pięć lat (to tak zwany „czas oczekiwania”) uiszczać opłaty z tytułu składek, a także osiągnąć wiek 65 lat i 11 miesięcy. Po złożeniu odpowiednich dokumentów, na decyzję czekamy z reguły nie więcej, niż 90 dni. Brzmi zachęcająco?
Emerytura we Francji
We Francji, otrzymanie tamtejszej emerytury dla Polaka jest w pewnych aspektach podobne, co w Niemczech. Minimalny okres zatrudnienia wynosi tam również 1 rok, aby uzyskać prawo do tak zwanej „cząstkowej emerytury”. Należy jednak dodać, że system emerytalny we Francji uchodzi za jeden z bardziej skomplikowanych w Europie. Okazuje się bowiem, że istnieje aż 40 planów emerytalnych, które są przyporządkowane do każdego zawodu osobno. Na tej podstawie przelicza się tak zwane „punkty”, które kwalifikują nas do uzyskania odpowiedniej wysokości świadczenia. Aktualnie, minimalna wypłata dla seniorów we Francji po przepracowaniu kilkudziesięciu lat wynosi 1240 Euro miesięcznie. Średnio zaś, to 1650 Euro. Co ciekawe, Francja ma obecnie najniższy (wraz z Grecją) wiek emerytalny – wynosi on 62 lata, choć będzie on systematycznie podnoszony do 64 lat.
Najciekawsze oferty pracy we Francji znajdziesz tutaj
Emerytura w Holandii
Podobnie jak w powyższych państwach, aby uzyskać prawo do emerytury w Holandii, również należy mieć na koncie przepracowany minimalnie jeden rok. Tak zwana podstawowa emerytura AOW (Algemene Ouderdomswet) to na dzień dzisiejszy 1244 Euro, a każdy przepracowany rok uprawnia nas do otrzymania 2% wartości tejże kwoty (które jest systematycznie waloryzowana). Przykładowo zatem, jeżeli przepracujemy w Holandii 5 lat, będziemy mogli się ubiegać o 10% tej kwoty. Jeżeli zaś przepracujemy w Niderlandach 10 lat, możemy oczekiwać, że otrzymamy 20% AOW. Warto dodać, że w 2022 roku wiek emerytalny w Holandii wyniósł dokładnie 66 lat i 7 miesięcy.
Szukasz pracy w Holandii? Z nami znajdziesz najlepsze oferty zatrudnienia tutaj
Emerytura w Belgii
Aby otrzymać dodatkową, zagraniczną emeryturę w Belgii, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze – praca sezonowa nie wlicza się do stażu emerytalnego. Wyłącznie stałe zatrudnienie i stały pobyt jest brany pod uwagę przy naliczaniu przepracowanych lat. Po drugie zaś, prawo do emerytury belgijskiej przyznawane jest już… od pierwszego dnia pracy. Nie oznacza to jednak, że wystarczy pojechać do Belgii na krótki okres, aby uzyskać wysoką emeryturę! Jej wysokość jest oczywiście naliczana w zależności od przepracowanych lat, a także rodzaju zatrudnienia. Uprawnienia do emerytury uzyskujemy w Belgii od 65 roku życia, choć zgodnie z ogólnoeuropejskim trendem, wiek ten zostanie podwyższony o 1 rok już od 2025 roku.
Jeżeli interesuje Cię praca w Belgii – sprawdź najciekawsze oferty pracy w Link2Work
Dodatkowa emerytura za granicą – podsumowanie
Jak widać, dodatkowa emerytura może naprawdę skutecznie podreperować nasz domowy budżet. Jeżeli zatem chciałbyś w czasie swojej jesieni życia cieszyć się ogromnym poczuciem bezpieczeństwa, spokoju i przekonaniem, że na nic Ci nie zabraknie – to koniecznie odpowiednio wcześniej zainteresuj się uzyskaniem dodatkowej, zagranicznej emerytury. Dzięki temu nie tylko zyskasz poczucie stabilności finansowej na emeryturze, ale i będziesz mógł bez trudu realizować swoje zainteresowania i pasje, a także podróżować i zwiedzać świat.
W Link2Work od lat pomagamy naszym klientom w znalezieniu odpowiedniej pracy za granicą, która w zaledwie kilka lat uprawni ich do uzyskiwania dodatkowej, godnej emerytury wypłacanej co miesiąc w Euro. Zainteresowany spokojną przyszłością na emeryturze? Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci w wyborze idealnej pracy za granicą, dzięki której zapewnisz sobie godną emeryturę.
Udostępnij na: