Jakiego rodzaju ubezpieczenie jest potrzebne w Belgii?

31.12.2019


Życie za granicą może być ekscytującym doświadczeniem. Ale co jeśli zachorujesz lub samochód się zepsuje w trakcie jazdy? Nie musisz się martwić, kiedy jesteś odpowiednio ubezpieczony. Gdy jesteś już zameldowanym mieszkańcem Belgii ubezpieczenia zdrowotne, samochodu i społeczne są obowiązkowe, podczas gdy inne rodzaje są jedynie opcjonalne. Nie wiesz, od czego zacząć? Przeczytaj ten artykuł.

Ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie społeczne

Belgia znana jest z doskonałego systemu opieki zdrowotnej. Istnieje wiele szpitali, które oferują wysokiej jakości opiekę medyczną w przystępnych cenach. Obcokrajowcy mieszkający i pracujący w Belgii mają obowiązek otwarcia ubezpieczenia zdrowotnego, aby otrzymać zwrot kosztów leczenia.

Gdy zachorujesz i potrzebujesz opieki medycznej, twoja kasa chorych zrefunduje część kosztów leczenia. Belgijska opieka zdrowotna jest dostępna i niedroga zarówno dla mieszkańców, jak i dla obcokrajowców, a także pozwala na dokonanie wyboru wizyty u dowolnego lekarza. Zasadniczo koszty leczenia pokrywane są przez pacjenta z góry, a następnie są refundowane całkowicie lub częściowo przez belgijski fundusz ubezpieczenia zdrowotnego. Kwota refundacji zależy od rodzaju leczenia. Pamiętaj, że po zarejestrowaniu w systemie obowiązuje sześciomiesięczny okres oczekiwania na aktywację usługi, chyba że masz już prawo do zwrotu kosztów w innym kraju UE.

Oprócz ubezpieczenia publicznego powinieneś wybrać prywatne ubezpieczenie zdrowotne na pokrycie pozostałych kosztów lub dodatkowej opieki medycznej. Istnieje wiele prywatnych ubezpieczycieli, dlatego warto porównać ich oferty i dobrać plan optymalny dla twoich potrzeb.

Złóż wniosek o ubezpieczenie zdrowotne w 3 krokach

  • Krok 1: zarejestruj swój pobyt, aby otrzymać belgijską kartę eID.
  • Krok 2: zarejestruj się do ubezpieczenia społecznego za pośrednictwem swojego pracodawcy   lub rejestrując się w biurze ubezpieczeń społecznych
  • Krok 3: wybierz kasę chorych, np. mutuelle / ziekenfonds w zależności od przynależności religijnej lub politycznej lub wybierz inną, niezależną instytucję.

Oprócz obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego pracownicy sektora prywatnego w Belgii płacą 13,07% składki na ubezpieczenie społeczne, aby sfinansować dotowany system opieki zdrowotnej, zasiłki dla bezrobotnych, renty i emerytury. Składka ta jest automatycznie odciągana z wynagrodzenia pracownika. W przypadku pracowników fizycznych (i artystów) składka ta jest odciągana od 108% ich dochodu brutto.

Ubezpieczenie samochodu

Aby prowadzić samochód w Belgii, musisz mieć belgijskie ubezpieczenie samochodu. Zasada ta obowiązuje także w przypadku zakupu samochodu w kraju ojczystym. W Belgii podobnie jak w wielu innych krajach ubezpieczenie jest powiązane z pojazdem, a nie z kierowcą. W zależności od poziomu ochrony możesz wybrać pełne lub częściowe ubezpieczenie, lub podstawowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone innej osobie, lub pojazdowi. Tylko ten podstawowy zakres jest wymagany przez prawo.

Koszt ubezpieczenia zależy od wybranego pakietu i osobistej sytuacji (ilość wcześniejszych zdarzeń komunikacyjnych). Innymi słowy: im więcej wypadków miałeś, tym wyższa będzie Twoja składka. Aby udowodnić, że jesteś odpowiednio ubezpieczony, musisz cały czas przechowywać ubezpieczenie i formularz szkody w samochodzie. Obydwa dokumenty otrzymasz od swojej firmy ubezpieczeniowej.

 Dobrowolne ubezpieczenie

Oprócz tych obowiązkowych rodzajów ubezpieczeń istnieje wiele innych opcji do wyboru. Chociaż te propozycje są opcjonalne, niektóre z nich są wysoce zalecane:

  • Ubezpieczenie domu: w celu ochrony mienia i mienia.
  • Ubezpieczenie na życie: na wypadek śmierci bliskich.
  • Ubezpieczenie zwierząt domowych: na pokrycie kosztów leczenia zwierząt domowych.
  • Ubezpieczenie podróżne: na wypadek, gdyby coś wydarzyło się za granicą.
  • Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej i osobistej: na pokrycie odpowiedzialności cywilnej.
  • Ubezpieczenie prawne: pokrycie kosztów postępowania sądowego.

Poszukujesz bezstresowego życia podczas twojego pobytu za granicą? Ubezpiecz się dobrze i oszczędź sobie kłopotów. Pamiętaj, że w Link2Europe z przyjemnością udzielimy ci, niezbędnych informacji.  Skontaktuj się z nami!


Udostępnij na: