Monter opon / wulkanizator – najczęściej zatrudniani pracownicy w Belgii

27.02.2022


W tym roku obecnie Link2work obchodzi 15-lecie istnienia, co skłania do przyjrzenia się różnym zawodom, które mieliśmy okazję rekrutować w ciągu tych lat

Obecnie Link2work od 15 lat zajmuje się wyszukiwaniem wykwalifikowanych kandydatów na belgijski rynek pracy i nie poprzestajemy na tym! Od pracowników logistyki i przemysłu po międzynarodowych inżynierów i kierowników projektów – Link2work ma na swoim koncie niemal wszystkie profesje! Jako jedyna belgijska firma zajmująca się wyłącznie rekrutacją międzynarodową, gwarantujemy spójne i niezawodne wsparcie dla osób z niemal całego świata, które poszukują pracy.

Aby uczcić naszą rocznicę, przyglądamy się naszym 15 najbardziej poszukiwanym zawodom. W naszym ostatnim wpisie zagłębiliśmy się w życie kierowcy reachtrucka. Dziś przyjrzymy się sylwetce montera opon w branży motoryzacyjnej. Wcielmy się w jego rolę!

Sektor motoryzacyjny: Belgia w ciągłym ruchu!

Od dziesięcioleci przemysł motoryzacyjny odgrywa istotną rolę w gospodarce Belgii. Dzięki dużym liniom montażowym w Antwerpii, Gent, Genk i Brukseli sektor ten jest bardzo zróżnicowany i chwalony za ciężko pracujących, technicznych pracowników. Sektor ten patrzy także w przyszłość, produkując w pełni elektryczne Audi E-tron i Volvo XC40 Recharge.

Jedno jest pewne: Belgowie kochają swoje samochody. W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba zarejestrowanych samochodów osobowych wzrastała o 0,92%. 1 sierpnia na belgijskiej ziemi zarejestrowanych było 5 927 912 samochodów. Każdy samochód ma 4 opony, co daje 23 711 648 opon, które potrzebują profesjonalnego montażysty.

Największe natężenie ruchu w zakładach wulkanizacyjnych przypada na okres od marca do początku czerwca, kiedy większość Belgów zmienia opony zimowe na letnie, oraz od października do grudnia, kiedy z powrotem zmienia opony na zimowe. W kraju takim jak Belgia, w którym zimy są łagodne, można by kwestionować potrzebę stosowania opon zimowych. Jednak w Belgii zdarzają się śnieżne dni, a jedną z ulubionych belgijskich rozrywek jest jazda na nartach, podczas której opony zimowe są niezbędne, jeśli chce się wyjechać w góry. Ponadto jazda na odpowiednich oponach jest bardziej przyjazna dla środowiska i bezpieczna.

Monter opon: jak wygląda jego praca

PC112 to wspólna komisja dla wszystkich warsztatów samochodowych, a więc również ta, która reguluje wynagrodzenia i zadania monterów opon. Monter opon może być zatrudniony w specjalistycznym warsztacie, może też być częścią zespołu w warsztacie ogólnym lub w warsztacie samochodowym.

Dzień z życia montera opon

Jako monter opon pracujesz tylko w ciągu dnia, więc nie ma zmian. Przeważnie pomagasz  mechanikowi i pracujesz zgodnie z jego wytycznymi, co oznacza, że montujesz opony i przeprowadzasz kontrolę wzrokową, kontrolujesz stan opon (interpretujesz ich zużycie) oraz montujesz, demontujesz i wyważasz opony. Przygotowujesz także samochód do ustawienia w osi, podnosząc go za pomocą podnośnika lub dźwigu samochodowego, i demontujesz oponę z felgi samochodowej, gdy zakładasz nową oponę, a wszystko to przy prawidłowym użyciu dostępnych narzędzi i maszyn! Są to narzędzia do montażu opon, wyważania, pogłębiania bieżnika i ustawiania zbieżności. A ponieważ opony są ważnym elementem bezpieczeństwa samochodu, nigdy nie tracisz z oczu przepisów dotyczących bezpieczeństwa, higieny i ochrony środowiska oraz nieustannie starasz się uczyć tej pracy.

Przeczytaj uważnie poniższe informacje, ponieważ belgijskie centra oponiarskie są bardzo wymagające. Ponieważ na co dzień mają do czynienia z przepisami bezpieczeństwa, wymagają od Ciebie wystarczającego doświadczenia, aby nadążyć za wysoką wydajnością, ale nigdy nie tracić z oczu jakości pracy!

Twój dochód i najczęstsze świadczenia

 • Wynagrodzenie średnio od 16,10€ do 17,71€ euro za godzinę (co roku zmiana stawki)
 • Tygodniowy czas pracy wynosi od 38 do 40 godzin
 • Nadgodziny (w okresach sezonowych) płatne w wysokości 150%.
 • Pieniądze wakacyjne
 • Premia na koniec roku

Idealny kandydat na to stanowisko to ktoś, kto spełnia poniższe kryteria:

 • 1+ rok (lub 2 sezony) doświadczenia zawodowego na stanowisku montera opon.
 • Komunikatywny poziom języka angielskiego i/lub polskiego.
 • Znajomość języka holenderskiego lub francuskiego będzie dodatkowym atutem.
 • Umiejętność pracy w zespole.
 • Umiejętność pracy w szybkim tempie.
 • Prawo jazdy może oznaczać dodatkowy atut dla niektórych naszych klientów.
 • Dobry stan zdrowia fizycznego.
 • Doświadczenie z oponami typu “runflat” i czujnikami ciśnienia powietrza TPMS będzie dodatkowym atutem!

Gotowi do pracy?

Chcesz pracować jako monter opon i być częścią sektora, który sprawia, że Belgia jest w ciągłym ruchu? Link2work zatrudnia około 35 do 65 monterów opon w sezonie, większość na kontraktach sezonowych, ale niektórzy zostają po zakończeniu kontraktu na stałe, pracując przez cały rok przy naprawie przebitych i zużytych opon. Link2work rozpoczęło projekt montażu opon w 2014 roku i od tego czasu nawiązało współpracę z wieloma znanymi sieciami i niezależnymi warsztatami.

Stale poszukujemy zmotywowanych pracowników. Zapoznaj się z naszymi ofertami pracy w branży motoryzacyjnej i wyślij nam swoje CV już dziś!


Udostępnij na: