Opieka nad dziećmi i szkolnictwo w Belgii: jak to wygląda?

07.10.2020


Rodzice chcą tego, co najlepsze dla ich dziecka, dlatego jeśli posiadasz rodzinę, ważne jest, aby znać belgijskie system edukacji. Dzięki wysokim standardom edukacyjnym Belgia jest doskonałym miejscem do nauki i rozwoju Twoich dzieci. System zapewnia szkoły publiczne, prywatne i międzynarodowe dla dzieci w każdym wieku, więc masz gwarancję, że znajdziesz szkołę spełniającą potrzeby Twoich dzieci.

Belgia składa się z trzech społeczności językowych: holenderskojęzycznej, francuskojęzycznej i niemieckojęzycznej. System szkolnictwa różni się nieco w zależności od społeczności. Generalnie dzieci w Belgii są zobowiązane do uczęszczania do szkoły w wieku od 5 do 18 lat. Chociaż uczęszczanie do szkoły przed ukończeniem 5 roku życia nie jest obowiązkowe, system zapewnia wiele opcji opieki nad dziećmi w wieku poniżej 5 lat.

Zaczynając od najmłodszych

W Belgii dzieci można zaprowadzać do żłobków już od najmłodszych lat. Ale uwaga: zapewnienie sobie miejsca w żłobku takim miesjcu nie jest łatwe, dlatego rodzice zwykle zaczynają szukać na długo przed narodzinami dziecka. Zalecamy rozpoczęcie wyszukiwania około czwartego miesiąca ciąży.

W społeczności niderlandzkojęzycznej dzień w żłobku kosztuje od 5,24 do 29,09 euro. W społeczności francuskojęzycznej płacisz od 2,41 EUR do 34,03 EUR dziennie. Możesz skorzystać z ulg podatkowych w obu społecznościach. Niektóre żłobki oferują zniżki, gdy do szkoły uczęszcza wiele dzieci z tej samej rodziny. Kind en Gezin (holenderski) i L’Office de la Naissance et de l’Enfance (francuski) to organizacje nadzorujące opiekę nad dziećmi w Belgii.

Jak zapisać dziecko do szkoły

Po zarejestrowaniu się w Belgii Twoje dziecko musi zostać zapisane do szkoły w ciągu 60 dni. Aby to zrobić, będziesz musiał przedłożyć następujące dokumenty: dowód tożsamości, zezwolenie na pobyt (jeśli dotyczy), potwierdzenie zameldowania, potwierdzenie standardowych szczepień i wcześniejsze świadectwa szkolne. Twoje dzieci mogą uczęszczać do przedszkola od 3 roku życia, gdzie przygotowują się do szkoły podstawowej poprzez zabawę. Chociaż nie jest to obowiązkowe, ale 98,6% dzieci w Belgii uczęszcza do przedszkola.

Różne rodzaje instytucji edukacyjnych, które znajdziesz w Belgii, to:

  • szkoły społeczne – bezpłatna edukacja zapewniana przez państwo, neutralna pod względem religijnym.
  • dotowane szkoły publiczne – bezpłatna edukacja organizowana przez miasta i gminy oraz neutralna religijnie.
  • dotowane szkoły prywatne – bezpłatna edukacja prowadzona przez instytucję związaną z daną religią.

Większość szkół belgijskich oferuje bezpłatną edukację, z opłatą za podręczniki szkolne, wycieczki itp. Koszty związane z edukacją Twoich dzieci mogą być dość wysokie. W zależności od dochodu możesz kwalifikować się do zasiłku szkolnego, który jest dostępny we wszystkich trzech społecznościach językowych (holenderskiej, francuskojęzycznej i niemieckojęzycznej).

Od dzieci do nastolatków

dzieci link2work.pl

Szkoła podstawowa jest obowiązkowa dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Przeciętny dzień w szkole trwa od 8:30 do 15:30. W środy szkoła kończy się w południe. Dzieci uczą się przedmiotów ogólnych, takich jak matematyka, czytanie i pisanie, historia, geografia i tak dalej.

Jeśli masz już w domu nastolatka, możesz wysłać go do szkoły średniej. Dzieci od 12 roku życia są zobowiązane do uczęszczania do szkoły średniej do 18 roku życia, gdzie uczniowie realizują bardzo szeroki program przedmiotowy. Kontynuując naukę, mają coraz wybór przedmiotów, których się uczą. Szkolnictwo średnie w Belgii jest podzielone na cztery bardziej wyspecjalizowane gałęzie:

  • liceum ogólnokształcące – nacisk kładziony jest na teorię i wiedzę ogólną w przygotowaniu do studiów wyższych, takich jak uniwersytet lub college, co jest logicznym kolejnym krokiem, który podejmuje wielu uczniów.
  • wykształcenie średnie techniczne – podobnie jak w przypadku kształcenia ogólnego, nacisk położony jest na teorię, ale praktyka jest również bardzo powszechna. Uczniowie, którzy ukończyli szkołę techniczną, mogą od razu iść do pracy lub zdecydować się na studia wyższe.
  • wykształcenie zawodowe – tutaj nacisk kładzie się głównie na praktykę. Absolwenci zwykle rozpoczynają pracę od razu, chociaż przejście na studia wyższe jest możliwe po dodatkowym roku spędzonym w zawodowej szkole średniej.
  • edukacja artystyczna – jest to bardzo podobne do technicznego szkolnictwa średniego. Jednak zamiast umiejętności technicznych nacisk kładzie się na sztukę.

A kiedy Twoje dzieci nie są już dziećmi możesz mieć pewność, że belgijskie uniwersytety i uczelnie oferują wysoką jakość instytucji szkolnictwa wyższego i bogate programy nauczania.

Podsumowując: wszystkie podstawowe informacje, których potrzebujesz, aby zagwarantować swoim dzieciom należyte wykształcenie znajdziesz w tym informatorze.

Potrzebujesz pomocy?

Potrzebujesz pomocy w znalezieniu odpowiedniego przedszkola lub szkoły dla swoich dzieci? Chętnie pomożemy! Skontaktuj się z naszym biurem, aby uzyskać więcej informacji.


Udostępnij na: