Parę słów o tym, jak napisać CV, żeby przykuło uwagę rekrutera i jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej

04.12.2019


Dla obcokrajowców, poszukiwanie pracy w Belgii może być zniechęcającym procesem, więc spieszymy z radami i pomocą! Przeczytaj nasz najnowszy artykuł i dowiedz się, jak wyróżnić swoje CV i jak mądrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Jakie cechy ma dobre CV i jak pozytywnie wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

Jeśli starasz się o nową pracę, zadbaj przede wszystkim o pierwsze wrażenie, jakie możesz wywrzeć na potencjalnym pracodawcy. Skoro czytasz ten tekst, to na pewno chcesz, aby Twoje CV wyróżniało się spośród innych i zwiększyło Twoją szansę na uzyskanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Na dzisiejszym rynku pracy, istotna i pożądana jest umiejętność sprzedania samego siebie. Łatwiej to powiedzieć niż zrobić, prawda? Przygotowaliśmy przydatne wskazówki, które podpowiedzą Ci od czego zacząć.

Czym wyróżnia się dobre CV?

Najpierw wyrzuć swoje „stare” CV, a pisanie nowego zacznij od pustej kartki. Ubiegając się o pracę w Belgii, ważne jest, aby przygotować CV pasujące do belgijskiego rynku pracy, zarówno pod względem stylu, jak i języka. Ta ostatnia kwestia jest dość drażliwa – czy powinieneś pisać CV w języku holenderskim, francuskim, czy niemieckim, czy też może w trzech oficjalnych językach funkcjonujących w Belgii? Wybór języka zależy od tego, gdzie chcesz pracować.
Jeśli ubiegasz się o pracę we Flandrii, wybierz język niderlandzki, a jeśli chcesz pracować w Walonii – francuski. W dwujęzycznej stolicy – Brukseli – możesz używać obu tych języków, ale zalecamy używanie tego samego języka, który pojawił się w ogłoszeniu o pracę. Jeśli zastanawia Cię czy CV napisane w języku angielskim będzie odpowiednie, to najlepiej dopytać o to u źródła, czyli w konkretnej firmie/agencji, która opublikowała interesujące Cię ogłoszenie. Zawsze lepiej się upewnić, niż potem przepraszać lub, co gorsza, nie być w ogóle branym pod uwagę w procesie rekrutacji. Pisząc CV, przede wszystkim, staraj się unikać błędów ortograficznych i gramatycznych, ponieważ wielu pracodawców, uważa to za czynnik dyskwalifikujący kandydata. Nie ma nic złego w poproszeniu tłumacza o sprawdzenie treści CV.

Nie ugrzęźnij w szczegółach

Pamiętaj, że Twoje CV nie powinno być Twoją biografią. Dobre CV jest czytelne, krótkie i na temat! Nie zanudzaj pracodawców wieloma szczegółami. Dokładnie podkreśl umiejętności i zdobyte doświadczenie. To uwidoczni Twoją umiejętność skupiania się na tym, co istotne. Możesz dodać zdjęcie, choć zwykle nie jest ono wymagane. Jeśli to zrobisz, upewnij się, że wyglądasz na nim profesjonalnie.
Pisząc CV, doświadczenie zawodowe uwzględnij w odwróconej kolejności chronologicznej – od  ostatnio zajmowanego stanowiska do najstarszego. Wybierz prostą i czytelną czcionkę! Pamiętaj, że CV, to nie jest szkolny projekt artystyczny – nie zawracaj sobie głowy kolorami czy wyszukanym stylem. Pamiętaj, że w życiorysie najważniejsza jest użyteczność! CV powinno być czytelne i uporządkowane. Zasadniczo, belgijskie Resume mają następującą strukturę:

  • Twoje dane osobowe: imię i nazwisko, adres, data urodzenia, numer telefonu, adres e-mail, stan cywilny, obywatelstwo;
  • Twoje wykształcenie: nazwa szkoły, uczelni, uzyskane zawody/stopnie naukowe, daty, tytuły kursów;
  • Doświadczenie zawodowe: nazwy firm, kraje zatrudnienia, okresy zatrudnienia, zajmowane stanowiska oraz kluczowe obowiązki/osiągnięcia;
  • Umiejętności językowe i poziomy zdobytej wiedzy: wspomnij zarówno o swojej aktywnej, jak i pasywnej wiedzy;
  • Zainteresowania: warto je wypisać, ponieważ mogą ujawnić coś na temat twoich osobistych umiejętności, talentów, hobby, wolontariacie,… .
  • Referencje: oświadczenia byłych pracodawców/przełożonych, którzy mogą ręczyć za Twoje kompetencje.

W Internecie można znaleźć wiele szablonów dobrze opracowanych CV, na przykład, na stronie flamandzkiej organizacji pracy VDAB, lub na naszej stronie skorzystaj z szablonu CV w zakładce Kreator CV.

Nie zapomnij o liście motywacyjnym

W Belgii, CV (zazwyczaj), wysyła się wraz z listem motywacyjnym uwzględniającym Twoją konkretną motywację do poszukiwania nowej pracy. Nie jest to łatwe zadanie, jeśli nie jesteś utalentowanym pisarzem, ale pamiętaj, aby list był krótki. Wyjaśnij, dlaczego uważasz, że jesteś odpowiednią osobą do pracy na danym stanowisku i co skłoniło Cię do aplikowania. Napisz, jak planujesz wykorzystać swoje umiejętności w tej konkretnej pracy? Nie kopiuj i nie wklejaj treści wzorów listów motywacyjnych znalezionych w Internecie. Wyróżnij się, dostosowując treść do oczekiwań danego pracodawcy. VDAB udostępnia również dobre przykłady listów motywacyjnych, na których można się wzorować.

Jak się zachować podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Jeśli Twoje CV zostanie zaakceptowane, zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Przygotuj się do niej, zapoznając się z wiadomościami dostępnymi na stronie internetowej firmy. Zastanów się, jakie interesujące pytania możesz zadać przyszłemu pracodawcy. Przemyśl też swoje odpowiedzi na standardowe, proste pytania, takie jak „dlaczego chcesz tu pracować?”, „dlaczego jesteś odpowiednią osobą do pracy na tym stanowisku?”. Nie bój się popełniać błędów. Rozmowa jest okazją do pokazania, jak wykorzystujesz swoje społeczne umiejętności do radzenia sobie w stresujących sytuacjach.

Jeśli chodzi o samą rozmowę rekrutacyjną, upewnij się, że prezentujesz się, jak najkorzystniej:

  • Ubierz się stosownie – uwzględniając firmę i stanowisko, o które się ubiegasz.
  • Unikaj spóźnienia i pamiętaj o uścisku dłoni podczas poznawania nowych osób.
  • Pamiętaj, aby zachować wymogi formalne, nawet podczas krótkich rozmów.
  • Bądź pewny siebie, ale nie bądź arogancki.
  • Szczerze odpowiadaj na pytania.
  • Bądź pozytywnie nastawiony do siebie i do byłych pracodawców.
  • Podaj przykłady, które dokładnie pokazują Twoją wiedzę lub możliwości.

Gotowy, by zamienić słowa w czyn? Nowa praca jest w zasięgu ręki! Sprawdź oferty pracy w Link2work i aplikuj jeszcze dziś!


Udostępnij na: