Polski Kościół w Belgii

03.07.2019


Nie jest tajemnicą, że Polska wyróżnia się na tle Europy jako kraj, w którym obywatele aktywnie praktykują swoją religię. Wielu ludzi zastanawia się, czy będzie mieć możliwość chodzenia do Kościoła po wyjeździe na Zachód. Szacuje się, że w Belgii mieszka tymczasowo lub na stałe od 100 000 do 120 000 Polaków. Polska społeczność w tym kraju rozwija się dynamicznie i ważną rolę, w tym procesie, spełnia Kościół katolicki. Przyjeżdżając, do Belgii nie będziesz musiał porzucać swojej wiary.

Historyczne znaczenie polskiego Kościoła w Belgii

Polska Misja Katolicka w Brukseli została powołana już w 1936 r. Polscy kapłani, w tym czasie, odgrywali dużą rolę w organizowaniu życia religijnego, oświatowego i kulturalnego belgijskiej Polonii. W kolejnych latach, po upadku muru berlińskiego, Kościół katolicki utworzył, most pomiędzy instytucjami belgijskimi i polskimi wspierał, Polaków pomagając im w poszukiwaniu zakwaterowania i legalnej pracy. Kościół oferował również pomoc administracyjną oraz tłumaczenie oficjalnych dokumentów na język polski.

Obecnie, mimo że polski Kościół katolicki w Belgii nie odgrywa aż tak szerokiej roli i skupia się raczej na działalności stricte religijnej i ewangelizacyjnej, to nadal jest ważnym czynnikiem w życiu wielu Polaków.

Polskie kościoły w Belgii

Kościoły, w których Msze odprawiane są po polsku regularnie, można znaleźć we wszystkich częściach Belgii – od Flandrii po Brukselę czy Walonię. Zazwyczaj znajdują się one w dużych miastach takich, jak: Bruksela, Gandawa, Antwerpia czy Liège. Poniżej kilka adresów:

  • Kościół Notre-Dame de la Chapelle: na Place de la Chapelle 1 w Brukseli;
  • Kościół Świętej Elżbiety na Portaelsstraat w Schaarbeek (dzielnica Brukseli);
  • Kościół dominikański na Avenue de Renaissance w Brukseli;
  • Kościół Braci Kapucynów w Antwerpii na Korte Winkelstraat 1 w Antwerpii;
  • Klasztor Augustianów na St-Stefanus Academiestraat 1 w Gandawie;
  • Kościół Notre-Dame au Rempart na  Boulevard de l’Yser 42 w Charleroi.

Ponadto Polska Misja Katolicka, organizuje regularne Msze święte w języku polskim, także w mniejszych miejscowościach takich, jak: Leuven, Genk, Sint-Niklaas, Leopoldsburg, Zulte czy Brugia. Dzięki temu zawsze znajdziesz Kościół w niedalekiej okolicy i nie musisz obawiać się zaniedbania swojej wiary. Jeśli przy wyborze Kościoła nie kierujesz się kryterium, by Msza odprawiana była w języku polskim, to z pewnością znajdziesz Kościół bardzo blisko swojego miejsca zakwaterowania, gdzie Liturgie odprawiane są po niderlandzku lub francusku.

Właśnie przeprowadziłeś się do Belgii i chcesz znaleźć najbliższy Kościół, gdzie Msze odprawiane są po polsku? Oprócz pomocy w znalezieniu pracy Link2work chętnie pomoże Ci w odnalezieniu i tej drogi w nowym kraju. Przeczytaj wszystko o naszych usługach: https://link2work.pl/specjalisci-od-pracy/


Udostępnij na: