Rekrutacja w Belgii krok po kroku

31.05.2019


Ubieganie się o pracę w Belgii: rekrutacja krok po kroku

Polacy, jako obywatele Unii Europejskiej, mogą swobodnie mieszkać i pracować w Belgii, zgodnie z zasadą „swobodnego przepływu pracowników”. Obecnie, belgijskie firmy, praktycznie wszędzie poszukują wykwalifikowanej siły roboczej, dlatego osoby szukające pracy poza granicami Polski, zdecydowanie, powinny wziąć pod uwagę ten niewielki kraj na zachodzie Europy. Czy jesteś gotów ubiegać się o jedno z miejsc pracy w Belgii? Oto, czego możesz się spodziewać:

Proces rekrutacyjny – jak przebiega?

Zanim zaczniesz nową pracę, musisz przejść przez kilka etapów procesu rekrutacji, zarówno w Polsce, jak i w Belgii. Oto jak krok po kroku, przebiega rekrutacja w naszej agencji:

1.     Wstępna rozmowa z rekruterem z Polski

Jeśli ubiegasz się o pracę w Belgii za pośrednictwem Link2work, po wysłaniu CV, skontaktują się z Tobą nasi polscy partnerzy rekrutacyjni. Rozmowę możesz odbyć osobiście w biurze lub telefonicznie. Składa się ona z serii podstawowych pytań związanych z:

  • Twoim doświadczeniem zawodowym,
  • znajomością języka obcego,
  • motywacją do wyjazdu, do pracy za granicę,
  • preferowanym terminem rozpoczęcia pracy,
  • możliwością przedstawienia referencji od byłych pracodawców.

2.     Rozmowa z rekruterem z Belgii

Polscy rekruterzy dokonują wstępnej selekcji i sprawdzają, czy spełniasz podstawowe kryteria, niezbędne do wykonywania danej pracy. Jeśli tak, to Twoje dane kontaktowe i CV zostaną przesłane do naszego belgijskiego zespołu.  Jeden z naszych rekruterów skontaktuje się z Tobą w celu przeprowadzenia bardziej szczegółowej rozmowy, podczas której zostanie omówione Twoje CV. Dobrze jest się przygotować do tej rozmowy. Przed rozmową, zastanów się, dlaczego chcesz pracować w Belgii, jaka jest Twoja motywacja do wyjazdu, jakie masz doświadczenie zawodowe i jakie są Twoje mocne strony. Jeśli koordynator uzna, że jesteś idealną osobą do pracy na stanowisku, o które się ubiegasz, Twoje CV zostanie przesłane do właściwego pracodawcy. Pamiętaj, pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz!

3.     Spotkanie z nowym pracodawcą

W docelowej firmie, w zależności od danego projektu, od tego, jak pilnie pracodawca kogoś potrzebuje lub od tego, jak wysoce wyspecjalizowane jest stanowisko pracy, o które się ubiegasz, mogą zaakceptować Twoją kandydaturę od razu lub poprosić Cię o spotkanie twarzą w twarz / rozmowę za pośrednictwem Skype. Po oficjalnym zatrudnieniu faktyczna praca zaczyna się zazwyczaj w ciągu 1-2 tygodni od zapadnięcia decyzji. Wszystko zależy od specyfiki pracy i Twojej dostępności.

Gratulujemy, zostałeś zatrudniony! Co dalej?

Kiedy Ty i Twój nowy pracodawca uzgodniliście datę rozpoczęcia pracy, nadszedł czas na zorganizowanie podróży. Po przyjeździe do Belgii zapraszamy Cię do naszego biura na spotkanie informacyjne i pyszne śniadanie! Tutaj, przybliżymy Ci specyfikę belgijskiego prawa pracy. Skupimy się również na aspektach praktycznych: umowie, wynagrodzeniu, świadczeniach socjalnych, itp. Spotkanie zwykle trwa od 1,5  do 2 godzin.

Następnie, odwiedzimy firmę, w której będziesz pracować. Poznasz nowego szefa i kolegów oraz nauczysz się, jak poruszać się po nowym miejscu pracy. Zostaną też omówione sprawy praktyczne:   do kogo kierować ewentualne pytania związane z obowiązkami, jakie będą Twoje godziny pracy, jaki system ewidencji czasu pracy obowiązuje w zakładzie, gdzie możesz zjeść lunch lub zapalić papierosa.

Nasz ostatni przystanek, to Twój nowy dom. W oparciu o dystans do miejsca pracy wybieramy dla Ciebie jedno spośród naszych mieszkań, tak żebyś spokojnie mógł dojechać rowerem, jeśli nie posiadasz własnego samochodu. Rower otrzymasz od nas bezpłatnie. Istnieje też możliwość wypożyczenia auta, jeśli będzie to konieczne.

Poszukiwanie pracy za granicą i próba rozpoczęcia życia w obcym kraju może rodzić wiele pytań i trudności. Możesz tego uniknąć, jeśli pozwolisz, by Link2work od początku stało przy twoim boku. Rozwiejemy Twoje wątpliwości i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żeby cały proces, rozpoczynając od znalezienia zatrudnienia, a kończąc na Twojej integracji ze społecznością w Belgii, przebiegł bezboleśnie. Gotowy na zmiany? Sprawdź nasze oferty pracy!


Udostępnij na: