Jesień życia w Belgii, zasady przejścia na emeryturę.

05.02.2021


Czy życie I praca za granią mają wpływ na twoją emeryturę? To ważne pytanie. W końcu nie chciałbyś aby czas spędzony za granicą został pominięty. Dowiedz się wszystkiego o belgijskim systemie emerytalnym I dowiedz się, do czego masz prawo jako emigrant, aby się wcześniej przygotować.

Programy emerytalne są zwykle skomplikowanie, nawet jeśli nie pracowałeś w obcym kraju. Dla osób osiągających wiek emerytalny to może być trochę zagadkowe. Ważne jest aby zdobyć wcześniej wszelkie informacje.

Belgijski system emerytalny: rządowa, branżowa I prywatna emerytura

Wraz ze starzeniem się populacji Belgii podniósł się również minimalny wiek emerytalny. W 2020 r. ludzie muszą mieć 65 lat, aby kwalifikować się do emerytury państwowej, ale jest prawdopodobne, że wiek ten wzrośnie. Aby otrzymać emeryturę, musisz przez cały okres kariery zawodowej opłacać składki.

Ten system emerytalny jest uzupełniany przez emerytury pracownicze i prywatne. Pierwsze są zapewniane przez firmę lub branżę, dla której pracujesz i w dużym stopniu zależą od warunków umowy lub zasad w danej branży. Pamiętaj, że nie każda firma lub sektor branżowy zapewnia dedykowany rodzaj emerytury. W każdym razie możliwe jest zapisanie się na swój własny prywatny plan emerytalny, z którego korzysta już wiele osób.

Kiedy uzyskujesz prawo do pełnej emerytury?

Jako pracownik lub urzędnik służby cywilnej masz już prawo do belgijskiej emerytury po przepracowaniu już jednego dnia. W przypadku osób samozatrudnionych jest to jeden trymestr. Po osiągnięciu wieku 65 lat i przepracowaniu co najmniej 45 lat masz prawo do maksymalnej emerytury państwowej. Prowadzone są jednak rozmowy o podniesieniu wieku emerytalnego do 66  roku życia w 2025 r., a nawet 67 w 2030 r. I odwrotnie, minimalna liczba przepracowanych lat wyniosłaby wówczas do 42 lat. Ale to się jeszcze okaże.

Jeśli nie spełniasz kryteriów i otrzymujesz tylko częściową emeryturę, możesz ubiegać się o dodatkowy zasiłek w ramach gwarancji dochodu dla osób starszych lub poprzez prywatny plan emerytalny w dowolnym dużym banku.

Jaka będzie wysokość Twoich świadczeń ?

Faktyczna kwota, jaką otrzymasz po przejściu na emeryturę, zależy od tego, czy byłeś zatrudniony w sektorze prywatnym, jako urzędnik państwowy, czy byłeś samozatrudniony. Twój miesięczny dochód będzie również decydujący: im wyższe wynagrodzenie, tym wyższa emerytura.

W 2020 r. maksymalna emerytura państwowa dla pracowników, którzy przepracowali 45 lat, wynosi około 2500 euro brutto miesięcznie. W przypadku urzędników kwota ta wzrasta do 6 700 EUR, a dla osób samozatrudnionych – do 1 800 EUR.

Emerytura dla obcokrajowców

Jeśli masz prawo do emerytury w swoim kraju zamieszkania, musisz złożyć wniosek o emeryturę belgijską do instytucji emerytalnej w Belgi. W Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii ten proces jest bardzo dobrze zorganizowany: władze w Twoim kraju skontaktują się z belgijską służbą emerytalną w celu obliczenia wysokości Twojego świadczenia emerytalnego. Należy pamiętać, że przeanalizowanie wszystkich danych może trochę potrwać. Dlatego powinieneś złożyć wniosek nie później niż miesiąc przed przejściem na emeryturę.

Jeśli mieszkasz w kraju spoza UE, ale w kraju, który zawarł dwustronną umowę z rządem belgijskim, możesz przenieść swoje dotychczasowe świadczenie do Belgii. Dotyczy to mieszkańców Algierii, Australii, Brazylii, Kanady, Chile, Demokratycznej Republiki Konga, Chorwacji, Indii, Izraela, Japonii, Macedonii, Filipin, Korei Południowej, Maroka, San Marino, Tunezji, Turcji, Stanów Zjednoczonych, Urugwaju i Jugosławii.

Chcesz uzyskać więcej informacji na temat obliczania wysokości emerytury? Skontaktuj się z Federalną Rezerwą Emerytalną. Pracując w Belgii, możesz w każdej chwili sprawdzić swoją belgijską emeryturę.


Udostępnij na: