Sposoby na zaoszczędzenie gazu, energii elektrycznej, usług telekomunikacyjnych, które pozwolą na zaoszczędzenie pieniędzy w dłuższej perspektywie.

21.11.2021


Końca epidemii nie jest jeszcze nie widać, zaufanie poprzez kampanie szczepień sprawiło, że firmy zaczęły patrzeć na świat bardziej pozytywnie. W całej Europie przedsiębiorcy odzyskują równowagę, dzięki czemu gospodarki różnych krajów znów zaczynają kwitnąć. Niestety, ten pozytywny aspekt ma swój minus w postaci rosnących cen mediów.

W połączeniu z niskimi temperaturami na początku maja oraz niskim poziomem zapasów i ograniczonymi dostawami z Rosji, ceny gazu poszybowały w górę. To samo dotyczy rachunków za energię elektryczną. Restart gospodarki i brak wiatru na początku lipca spowodowały poważny wzrost cen za energię elektryczną. A kiedy ceny mediów idą w górę, wszystko inne podąża za nimi.

Zrozumienie rachunku za gaz i energię elektryczną

Aby zrozumieć swój belgijski rachunek za gaz i energię elektryczną, należy go najpierw rozłożyć na czynniki pierwsze. Opłata miesięczna, którą jesteś obciążany, nie jest w rzeczywistości opłatą miesięczną. Jest to raczej zaliczka na poczet rachunku, który zostanie zapłacony po zakończeniu umowy (rocznej). Ceny w umowie mogą być ustalone na dwa sposoby. Istnieje umowa o stałej i zmiennej stopie procentowej. W zależności od sytuacji gospodarki europejskiej, jeden z nich jest bardziej opłacalny od drugiego, ale do tego wrócimy przy okazji wskazówek, jak zaoszczędzić na opłatach stałych.

Pierwszym czynnikiem decydującym o tym, ile trzeba będzie zapłacić, jest średnie zużycie energii oraz cena za kilowatogodzinę. Średnie roczne zużycie energii elektrycznej w belgijskim gospodarstwie domowym dla małego gospodarstwa domowego wynosi 1200 kWh, dla średniego 3600, a dla dużego 7500. Średni koszt energii elektrycznej w Belgii w pierwszej połowie 2020 roku wyniósł 27,92 eurocentów za kWh. Jeśli spojrzymy na gaz, to średnie roczne zużycie wynosi 2326 kWh dla małego gospodarstwa domowego, 12728 dla średniego i 23260 dla dużego gospodarstwa domowego. Średni koszt wyniósł 4,96 €, co daje łączne cenę za oba 450,41 euro za rok dla małego gospodarstwa domowego, 1636,43 € za rok dla średniego gospodarstwa domowego i 3247,70 € za rok dla dużego gospodarstwa domowego. Biorąc pod uwagę, że cena za kilowatogodzinę w przypadku gazu wzrosła o 70%, a energii elektrycznej o 35%, można zacząć rozumieć, dlaczego niektóre wskazówki dotyczące oszczędzania mogą być bardzo cenne.

Drugim czynnikiem definiującym są koszty transportu i dystrybucji. Są one ustalane przez operatora sieci dystrybucyjnej i przesyłowej i doliczane do rachunku. Koszty przesyłu umożliwiają transport energii elektrycznej i gazu z miejsca produkcji do sieci dystrybucyjnej, a koszty dystrybucji pokrywają drogę, jaką energia pokonuje w sieci do punktu poboru. Tych kosztów nie można zminimalizować i nie ma sposoby by na nich oszczędzać, ponieważ są one takie same u wszystkich dostawców dla wszystkich gospodarstw domowych.

Trzecim czynnikiem są podatki ustalane przez rządy federalne i regionalne. Mogą one wynosić nawet do 21% VAT. Ponownie, podatki te są takie same w całym regionie, więc poza przeprowadzką do regionu o niższych podatkach, nie można zaoszczędzić na tym składniku.

Jak zaoszczędzić trochę pieniędzy?

Istnieją różne sposoby, aby zaoszczędzić na rachunkach za stałe opłaty w Belgii. Niektóre z nich wymagają inwestycji (np. instalacja paneli słonecznych), ale większość to małe, szybkie sposoby, które mogą pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze w dłuższej perspektywie.

 • Szczelność okien i drzwi. Możesz kupić samoprzylepną taśmę uszczelniającą do zamocowania w szczelinach między oknami a ścianami. Dzięki temu szybko utrzymasz ciepło, a zimno pozostanie na zewnątrz.
 • Wentylacja. Upewnij się, że od czasu do czasu wietrzysz swój dom, aby pozbyć się niechcianej wilgoci. Suchy dom będzie się nagrzewał znacznie szybciej niż wilgotny.
 • Zmień swoje żarówki na światła LED, ponieważ są one o 85% bardziej ekonomiczne niż te zwykłe. Jeśli nie dysponujesz dużym budżetem, zacznij od tych lamp, z których korzystasz najczęściej, np. w salonie i kuchni.
 • Nie zostawiaj urządzeń elektrycznych w stanie czuwania, ale je wyłączaj. Zazwyczaj telewizor, tuner telewizji, szczoteczki elektryczne do zębów, ekspres do kawy i ładowarki, które pozostawiasz podłączone do prądu, są w stanie czuwania, to stan w którym zużywają niewielką ilość energii, nawet jeśli aktualnie ich nie używasz. Ten mały nawyk może zaoszczędzić około 100 euro rocznie.
 • Obniż termostat o jeden stopień. Prawdopodobnie nie odczujesz różnicy, ale Twój rachunek tak!
 • Zasłoń swoje okna zasłonami w nocy, zwłaszcza jeśli masz okna z pojedynczymi szybami. Ta dodatkowa bariera zapobiega przenikaniu chłodu nocą.  Natomiast w słoneczne dni staraj się jak najszybciej odsłonić zasłony, by ciepło słoneczne ogrzało twoje pomieszczenia.
 • Uruchamiaj pralkę tylko wtedy, gdy możesz ją całkowicie zapełnić  ubraniami i wywieś je na suszarkę, a nie susz w elektrycznej. Suszarka kosztuje Cię około 1 euro za każdym razem, gdy jest włączana. Policz, ile ta prosta sztuczka może zaoszczędzić pieniędzy w ciągu roku.
 • Zawsze zamykaj zamrażarkę i lodówkę tak szybko, jak to możliwe. Stała temperatura wymaga mniej energii. To samo dotyczy Twojego domu. Utrzymywanie termostatu na poziomie 15 stopni w nocy jest bardziej ekonomiczne niż wyłączanie go. Gdy temperatura spada bardzo nisko, a następnie trzeba ją ponownie podgrzać do akceptowalnej wartości, potrzeba o wiele więcej energii.
 • Jeśli musisz kupić nowe urządzenie elektryczne, zwróć uwagę na etykietę energetyczną. Urządzenia z lepszą etykietą energetyczną mogą kosztować więcej teraz, ale zaoszczędzą ci pieniędzy w dłuższej perspektywie. Zwłaszcza przy cenach takich jak te, które dziś widzimy.
 • Umieść rośliny i krzewy od zimnej strony domu. Będą one chronić zewnętrzną stronę domu przed wiatrem, dzięki czemu mniej ciepła będzie mogło uciec przez tę stronę.
 • Porównaj dostawców. Na belgijskim rynku energii i gazu jest wiele firm. Niektórzy z nich oferują dodatkowe korzyści, takie jak zielona energia, a niektórzy są tylko odrobinę tańsi od innych. Cena za kilowatogodzinę nie jest ustalona, więc każdy dostawca ma swobodę w tworzeniu własnych cenników. Istnieje wiele różnych stron, gdzie można zrobić symulację swojej sytuacji. Ta symulacja pomoże Ci również w podjęciu decyzji, czy stała czy zmienna umowa jest odpowiednia dla Twojego gospodarstwa domowego.

Dodatkowa wskazówka: W zależności od tego, gdzie mieszkasz. Twoja gmina może mieć wyznaczonego urzędnika, którego zadaniem jest pomaganie gospodarstwom domowym w oszczędzaniu na rachunkach. Skontaktuj się ze swoją gminą i dowiedz się tego!

A co z innymi rachunkami?

Do tego dochodzą inne rachunki za usługi, bez których po prostu nie można się obejść. Usługi takie jak Internet i telekomunikacja. Dostosowanie do swoich optymalnych potrzeb ilości zużywanych danych czy ilości przeprowadzanych rozmów telefonicznych w znacznym stopniu może, przyczynić się do zaoszczędzenie i wybrania odpowiedniej oferty dla Ciebie. Wiedza to potęga i można łatwo porównać dostawców z tej strony.

Kolejną ważną rzeczą, o której warto wiedzieć, jest to, że można swobodnie i bez żadnych opłat zmienić dostawcę. Zwracaj więc uwagę na ciekawe promocje.

Na koniec, rozważ zakup karty SIM prepaid na wydatki telekomunikacyjne. Kiedy pierwszy raz przyjedziesz do Belgii, możesz nie mieć wielu kontaktów, do których chcesz zadzwonić i zawsze możesz komunikować się z ojczyzną poprzez WIFI, a aplikacje takie jak WhatsApp, Messenger i Facebook wykorzystują taki rodzaj łącza. W tym przypadku, pay as you use może okazać się o wiele tańsze!


Udostępnij na: