Święta i płatne urlopy w Belgii: co, jak i kiedy?

18.10.2019


W Belgii jest sporo dni wolnych od pracy, w czasie których zachowujesz prawo do płatnego urlopu – dotyczy to także wielu świąt państwowych. Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych okoliczności uprawniających do świadczeń urlopowych. Mamy nadzieję, że dzięki niej, będziesz mógł zaplanować swój wolny czas efektywniej i najlepiej, jak tylko to możliwe.

10 Świąt w Belgii ustawowo wolnych od pracy:

  • Nowy Rok (1 stycznia)
  • Poniedziałek Wielkanocny
  • Święto Pracy (1 maja)
  • Czwartek Wniebowstąpienia (maj)
  • Poniedziałek Zielone Świątki (czerwiec)
  • Święto Narodowe (21 lipca)
  • Wniebowzięcie Maryi (15 sierpnia)
  • Dzień Wszystkich Świętych (1 listopada)
  • Zawieszenie broni w 1918 r. (11 listopada)
  • Boże Narodzenie (25 grudnia)

Większość firm jest w te dni zamknięta, ale są też wyjątki. Link2work zapewni Ci wszystkie informacje na temat dni wolnych w firmie, w której będziesz pracował. Warto też pamiętać, że instytucje świadczące usługi publiczne i biura są także w tym czasie zamknięte. Co zatem robić w takim dniu? Najlepiej, po prostu, odpocząć – może wypad nad morze lub w Ardeny? 😉

Roczny urlop i premia urlopowa

W Belgii, roczny urlop w sektorze prywatnym jest obliczany na podstawie liczby dni przepracowanych w roku poprzednim. Na przykład, po przepracowaniu pełnego roku 2019, nabywamy prawo do 20 dni urlopu w 2020 r.; po przepracowaniu tylko połowy roku, otrzymujemy prawo do 10 dni urlopu. Zatrudnieni przez agencję pracy, otrzymują dodatek wakacyjny, który wypłaca belgijska instytucja RJV. Ten dodatek urlopowy stanowi 15,38% twoich zarobków brutto osiągniętych w poprzednim roku.

Inne nieobecności

Jeśli jest to jest twój pierwszy rok pracy w Belgii, to najprawdopodobniej, nie będziesz mieć pełnego wymiaru urlopu, ale nie martw się! Wcale nie oznacza to tego, że nie będziesz mógł dostać dnia wolnego. Każdy pracownik w Belgii ma prawo do nieobecności w pracy ze względu na wydarzenia rodzinne czy na wykonanie obowiązków obywatelskich. Pamiętaj jednak, aby poinformować swojego pracodawcę o konieczności wzięcia dnia wolnego z wyprzedzeniem, aby mieć pewność, że urlop otrzymasz.

W przypadku nieprzewidzianego zdarzenia – na przykład choroby dziecka, wypadku bliskiej osoby, pożaru w domu, itp. – pracownicy w Belgii mogą również wziąć urlop. Urlop ten jest ograniczony do 10 dni roboczych rocznie i nie jest płatny.

Urlop macierzyński i rodzicielski

Belgijskim mamom przysługują trzy miesiące płatnego urlopu macierzyńskiego. Ojcowie, po urodzeniu się dziecka, zazwyczaj otrzymują 10 dni urlopu ojcowskiego. Świeżo upieczone mamy mogą też skorzystać z dodatkowych trzech miesięcy urlopu dla matek karmiących piersią. Ojcowie mogą zaś przez pewien okres zdecydować się na pracę w wymiarze 4/5.

Belgowie są pracowici, jednakże, w myśl powiedzenia „work hard, play hard”, lubią też wakacje.

Jeśli chcesz się upewnić, że uzyskasz wszystkie płatne urlopy, do których masz prawo jako emigrant, zgłoś się jeszcze dziś do międzynarodowej agencji zatrudnienia, takiej jak Link2work. Dowiedz się, jakie mamy dla Ciebie możliwości!


Udostępnij na: