Przeprowadzka do Belgii: co ze sobą zabrać na wyjazd w czasie pandemii COVID-19 i nie tylko

09.04.2021


Belgia jest częścią Unii Europejskiej, co oznacza, że ​​obowiązuje tu swobodny przepływ osób. Jest to miejsce bardzo przyjazne do tymczasowego zamieszkania. W Link2work pomożemy Ci w uzyskaniu wszystkich wymaganych dokumentów, ale sprawdź, o co musisz zadbać sam.

Oficjalne dokumenty

Dowód osobisty, paszport, prawo jazdy i inne dokumenty, takie jak europejski akt urodzenia (ten może być wymagany w urzędzie miasta do zameldowania) są niezbędne. Dobrym pomysłem jest również spakowanie pamięci USB ze wszystkimi tymi dokumentami w postaci cyfrowej na wypadek zgubienia kopii papierowych. Możesz również umieścić w pamięci USB kopię swojego CV i innych certyfikatów lub uprawnień wymaganych do pracy. Lepiej dwa razy się zabezpieczyć, niż potem żałować – to dobre podejście!

Jeśli przyjeżdżasz jako pracownik tymczasowy, powinieneś zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. W przeciwnym razie, Link2work, zapisze Cię do belgijskiego obowiązkowego systemu opieki zdrowotnej.

Nie zapomnij też zabrać trochę pieniędzy, które pozwolą Ci przetrwać do czasu pierwszej wypłaty.

Jak być przygotowanym na warunki pogodowe

Belgia jest położona w sercu kontynentu europejskiego, co zapewnia jej bardzo łagodny klimat. Zimy są umiarkowane i prawie bez opadów śniegu, lata ciepłe z okazjonalnymi opadami deszczu. Powinieneś spakować się na średnie temperatury, ale miej też na uwadze brzydkie deszczowe dni z parasolem lub płaszczem przeciwdeszczowym.

Belgowie są wyluzowani ze swoim wyczuciem stylu. Ubierają się odświętnie na okazjonalne imprezy, a w weekendy lubią relaksować się w strojach domowych.

Jak się poruszać

Belgia jest mała, ale posiada gęstą sieć usług transportu publicznego, więc poruszanie się po niej zwykle nie stanowi problemu. W Link2work możemy dostarczyć Ci (e) rower za niewielką opłatą, ale jeśli masz własny, koniecznie go ze sobą zabierz, ponieważ Belgia to prawdziwy raj dla rowerzystów.

Sytuacja związana z covid-19

Koronawirus może jeszcze przez jakiś czas mieć wpływ na nasze codzienne życie. Od 1 sierpnia wszystkie osoby podróżujące do Belgii, które przebywają w Belgii przez co najmniej 48 godzin, muszą wypełnić formularz identyfikacyjny – Passenger Locator Form. Możesz znaleźć ten formularz tutaj. Pamiętaj, aby mieć go przy sobie podczas podróży. Negatywny wynik testu na obecność Covid jest obowiązkowy, jeśli podróżujesz do Belgii po raz pierwszy. Jednak nie jest to potrzebne, jeśli jesteś już rezydentem Belgii. W takim przypadku, rząd poprosi Cię o poddanie się badaniu w 1 i 7 dniu po przyjeździe ze względu na informacje podane w obowiązkowym formularzu.

Inne pożyteczne informacje

Wiele z firm, w których możesz podjąć pracę, zapewnia szafki, ale to Ty odpowiadasz za kłódkę. Jeśli masz zapasowy klucz w domu, nie zapomnij go zabrać! To łatwy sposób na zapewnienie bezpieczeństwa prywatnych rzeczy w czasie godzin pracy.

Przydatny może być słownik lub aplikacja językowa w telefonie. W Belgii obowiązują trzy języki urzędowe (holenderski, francuski i niemiecki), jednak zauważysz, że wiele osób biegle włada językiem angielskim.

Belgia używa standardowych typów wtyczek i gniazdek, które są bardzo powszechne w Europie. Więc jeśli Twoje urządzenia mają typ C, E lub F, nie potrzebujesz adaptera. Mieszkania Link2work są również w pełni wyposażone, więc nie ma potrzeby przywożenia wielu urządzeń elektrycznych innych niż te, które wynikają z własnych preferencji.

Wkrótce po przyjeździe z pewnością poznasz nowych przyjaciół, gdyby jednak dopadła cię tęsknota za domem, możesz spakować kilka swoich ulubionych rzeczy. Zdjęcia bliskich, książki, ulubione gadżety, pendrive z muzyką i filmami… Z pewnością zdobędziesz nowe wspomnienia, ale nie ma nic złego w pielęgnowaniu starych.

Post scriptum…

Jeśli masz zamiar wyruszyć we wspaniałą podróż, to w Link2work masz zaufanego partnera, dzięki któremu możesz zapomnieć o stresie! Jeśli wykażesz motywację i pozytywne nastawienie, zadbamy o to, aby Twój czas tutaj był udany.


Udostępnij na: