Pracujesz w Wielkiej Brytanii po Brexicie? Dlaczego obywatelom UE będzie korzystniej w Belgii.

13.05.2020


Minęło trochę czasu, ale Brexit w końcu się wydarzył. Dla obywateli Unii Europejskiej mieszkających i pracujących w Wielkiej Brytanii przyniesie to znaczne zmiany. Jeśli planujesz przeprowadzić się do ojczyzny Szekspira, być może będziesz musiał rozważyć pracę na innych, nowych warunkach. Może czas przyjrzeć się bliżej Belgii, europejskiemu sąsiadowi Wielkiej Brytanii, który ma doskonałe prawa pracownika i  powiedzmy szczerze, gdzie znacznie mniej pada deszczu.

Wpływ Brexitu będzie niewielki, przynajmniej w pierwszych miesiącach. W 11-miesięcznym okresie przejściowym trwającym do 31 grudnia 2020 r. nic się nie zmieni dla osób obecnie pracujących w Wielkiej Brytanii. Jednak następnego dnia po okresie przejściowym – od 1 stycznia 2021 r. swobodny przepływ osób na terytorium Wielkiej Brytanii zostanie ograniczony i mogą obowiązywać nowe zasady migracyjne.

Oferta lub brak oferty: oto pytanie?

Zjednoczone Królestwo i UE wykorzystają okres przejściowy do negocjacji umów obejmujących ważne kwestie, takie jak obowiązkowe systemy zabezpieczeń społecznych, prawo do pobytu oraz pozwolenie na pracę od 2021 r. Okres ten może zostać jednorazowo przedłużony. Jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia, należy liczyć się z poważnymi konsekwencjami dla UE i rodzin mieszkających i pracujących w Wielkiej Brytanii. Jakie będą te konsekwencje, będzie zależeć od tego, czy:

  • Mieszkałeś już w Wielkiej Brytanii przez pięć lat lub dłużej przed końcem okresu przejściowego. W takim przypadku zgodnie z porozumieniem brexitowym będziesz mógł nadal mieszkać i pracować w Wielkiej Brytanii, tak do tej pory. Musisz jednak złożyć wniosek o „status osiedlonego” najpóźniej do 30 czerwca 2021 r. To samo dotyczy członków twojej rodziny. Przy składaniu wniosku upewnij się, że masz ważny paszport lub dowód osobisty.
  • Mieszkałeś w Wielkiej Brytanii krócej niż pięć lat przed Brexitem. W tym scenariuszu będziesz mógł nabyć prawo do stałego pobytu po osiągnięciu wymagalnego pięcioletniego okresu. W międzyczasie możesz już ubiegać się o „tymczasowy status osoby osiedlonej”.
  • Przeprowadzasz się do Wielkiej Brytanii po okresie przejściowym. Nie będziesz podlegać umowie o wystąpieniu z Unii, ale w tym momencie nie jest jasne, czy i w jaki sposób obywatele Europy nadal będą mogli pracować w Wielkiej Brytanii. Czy będą potrzebować wiz, aby pracować i mieszkać w Wielkiej Brytanii przez dłuższy czas? Ten nowy program imigracyjny zostanie opublikowany w 2020 r.

Pracownicy sezonowi

W okresie przejściowym obywatele UE nadal będą mogli cieszyć się swobodą przemieszczania się po terytorium Wielkiej Brytanii. Do końca 2020 r. nadal będziesz mógł swobodnie podróżować do UK, aby pracować przez okres krótszy niż 3 miesiące. Od 1 stycznia 2021 r. Obywatele UE, którzy chcą mieszkać w Wielkiej Brytanii przez trzy miesiące lub dłużej, będą musieli uzyskać formalne zezwolenie od władz brytyjskich.

Lepiej mieć dobrego sąsiada…

Bądźmy szczerzy, w oczekiwaniu na nowe brytyjskie przepisy imigracyjne i wiele niepewności, być może lepiej rozważyć wyjazd do pracy gdzie indziej. Belgijski rynek pracy od lat cieszy się dobrą reputacją wśród europejskich emigrantów zarobkowych. A dzięki instytucjom europejskim znajdującym się  w Brukseli, Belgia jest popularnym kierunkiem dla wielu Polaków.

Co właściwie sprawia, że ​​ten mały kraj położony między Francją a Holandią jest tak doskonałym miejscem do pracy?

  • Belgia jest idealnie położona w centrum Europy, z dobrze rozwiniętą infrastrukturą drogową.
  • Opieka zdrowotna słynie z dobrej jakości, jest łatwo dostępna i  niedroga.
  • Państwowe programy emerytalne są dostępne dla wszystkich pracowników, osób prowadzących działalność na własny rachunek i urzędników służby cywilnej, niezależnie od ich obywatelstwa.
  • Edukacja jest na wysokim poziomie i oferuje szeroką gamę doskonałych szkół.
  • Zarobki są stosunkowo wysokie i istnieje wiele opcji podjęcia pracy.
  • Możliwość zawierania długoterminowych umów o pracę.
  • Ekscytujące życie w mieście, bogata oferta kulturalna i wspaniałe jedzenie!

Podjęcie decyzji o przeprowadzce

Pomagamy w poszukiwaniu pracy na rynku Belgijskim, jeśli jesteś zainteresowany pracą w tym kraju sprawdź wszystkie nasze oferty pracy. Chcesz się dowiedzieć więcej o Belgii przeczytaj na naszym Blogu informacje m.in. o służbie zdrowia, ubezpieczeniu i inne ciekawostki.


Udostępnij na: