Gdzie pracować za granicą: 4 rzeczy do rozważenia

29.01.2019


Chciałbyś pracować za granicą, ale nie wiesz dokładnie gdzie? Przedstawiamy parę informacji, które pomogą Ci podjąć decyzję!

Praca za granicą, zwłaszcza w Europie Zachodniej, to świetna okazja do zdobycia nowego doświadczenia, doszlifowania języka obcego. Może też być opłacalna pod względem finansowym i jednocześnie umożliwić zaoszczędzenie pieniędzy lub zdobycie dodatkowych środków pieniężnych na pomoc rodzinie. Jednym z dylematów, przed którym staje wiele osób chcących wyjechać do pracy za granicę, jest decyzja, który kraj wybrać? W którym kraju będzie się najlepiej żyło i który kraj da najlepsze możliwości na realizację długoterminowych celów? Przygotowaliśmy dla Was listę kilku istotnych kwestii do rozważenia.


1. Ile będę zarabiał vs koszty utrzymania

Oczywistym i często pierwszym powodem, dla którego większość osób decyduje się wyjechać do pracy za granicę, są większe zarobki, niż te oferowane w kraju ojczystym. W Belgii, na przykład, średnia pensja kierowcy ciężarówki wynosi pomiędzy 1400 euro – 2000 euro netto miesięcznie. Wynagrodzenie uzależnione jest od ilości przepracowanych godzin. W Holandii średnie pensje kierowców są bardzo podobne.

Nie zapominajmy jednak, że stawka godzinowa to nie wszystko. Ważne jest, aby przeanalizować także koszt życia w danym kraju! Czynsz w miastach takich jak Londyn czy Amsterdam, może osiągać astronomiczne sumy. Przykładowo, wynajem nieumeblowanego mieszkania w Amsterdamie może Cię wynieść 600- 725 euro miesięcznie, w Londynie tylko umeblowane – 1700 euro, a w Brukseli, za nieumeblowane mieszkanie zapłacisz 500- 700 euro.

Jeżeli planujesz wyjazd do pracy sezonowej i nie chcesz samodzielnie wynajmować mieszkania, postaraj się znaleźć agencję, która daje możliwość tymczasowego zakwaterowania. Na pewno zapewni Ci to dobry start w nowym kraju i będzie korzystne pod względem kosztów.


2. Równowaga: praca a życie osobiste

Zarabianie pieniędzy jest super, ale czy za wszelką cenę? Warto przeanalizować, jak w danym kraju przedstawia się nastawienie do pracy i czasu wolnego. Dobrze jest sprawdzić:

Ile wynosi średni tygodniowy wymiar pracy?
Jakie są przepisy prawne dotyczące nadgodzin?
Ile dni wakacji będzie Ci przysługiwało?
W Belgii tydzień pracy trwa średnio 38 godzin, a pracownik, który przepracował pełny rok kalendarzowy, ma prawo do 20 dni urlopu. Do tego dochodzi 10 oficjalnych, płatnych dni świątecznych. Belgowie bardzo sobie cenią tzw. work life balance.

A co jeśli nie interesuje Cię czas wolny i chcesz zarobić, jak najwięcej? Możliwość pracy w godzinach nadliczbowych zależy od sektora, w którym pracujesz. Pamiętaj jednak, że nawet jeśli dany sektor zezwala na pracę w nadgodzinach, to nie jest to możliwe w każdej firmie. Jeśli chodzi o stronę prawną, to w Belgii, można przepracować maksymalnie 180 godzin nadliczbowych rocznie.


3. Standard życia

Za granicą nie tylko będziesz pracować. Będziesz musiał również zagospodarować swój czas wolny – czas na zaspokojenie podstawowych potrzeb oraz czas na zasłużony relaks. Przed wyjazdem zapoznaj się z miejscowym standardem życia i przekonaniami. Dowiedz się, jakie są typowe potrawy narodowe w państwie, do którego chcesz wyjechać. Jak jego mieszkańcy lubią spędzać czas wolny, jakie są główne wydarzenia kulturalne i imprezy rozrywkowe. Jaki jest ich światopogląd – czy są otwarci na różne kultury i religie oraz jak przedstawia się sytuacja polityczna i gospodarcza tego kraju. Część z tych informacji może wydawać Ci się nieistotna w tym momencie, ale jeśli planujesz wyjazd długoterminowy, to naprawdę warto to sprawdzić!

Wiele krajów europejskich ma silne społeczności tzw. ekspatów, czyli grup ludzi innego pochodzenia, którzy przyjechali do danego kraju w celach pracy. Nie mamy wątpliwości, że wyjeżdżając do nowego kraju, znajdziesz grupę swoich rodaków, którzy będą chętni pomóc Ci w integracji i w przystosowaniu się do życia w nowym państwie, abyś mógł poczuć się jak u siebie. Weźmy na przykład polską społeczność w Belgii. W internecie aż roi się od różnych forów i grup. Znajdziesz tam wskazówki, co zrobić, żeby poczuć się w nowym kraju jak w domu. Niemniej jednak gorąco namawiamy do tego, aby integrować się z rdzennymi mieszkańcami kraju, do którego wyjeżdżasz. Nie tylko poznasz wtedy ten kraj od kuchni, ale także poprawisz swój język i nawiążesz wspaniałe przyjaźnie. Lokalni mieszkańcy na pewno docenią Twoje starania.


4. Opieka zdrowotna

Wiele z nas zastanawia się, a co jeśli zachoruję? Czy będę mógł się leczyć i jakiego rzędu koszty będę musiał ponieść. Mówi się, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego sprawdź zasady opieki zdrowotnej kraju, do którego się przeprowadzasz. Większość krajów zachodnio-europejskich ma dobry i cenowo przystępny system opieki zdrowotnej. Weźmy ponownie, na warsztat Belgię. Ubezpieczenie zdrowotne jest tu obowiązkowe. Koszt nie jest duży, a ponadto nawet do 75% kosztów leczenia jest zawracane przez kasę chorych. I co ważne, zazwyczaj nie trzeba czekać w długich kolejkach! Tu naprawdę, nie musisz martwić się o żadne niepowodzenia medyczne i możesz w pełni skupić się na swojej nowej pracy i żyć pełnią życia.

Według nas Belgia jest świetnym krajem do pracy i życia. Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Zobacz, jak Link2work może Ci pomóc lub sprawdź od razu nasze oferty pracy.



Zobacz inne nasze wpisy