Jakie są różnice między pracą tymczasową a delegowaniem do pracy w Belgii?
25.05.2021
Na pierwszy rzut oka delegowanie do Belgii wydaje się bardzo atrakcyjne. Atrakcyjne przede wszystkim z finansowego punktu widzenia. Jeżeli natomiast zagłębimy się nieco w temat i spojrzymy na dłuższą perspektywę, korzyści płynące z pracy na belgijskiej umowie o pracę stają się bardziej oczywiste. Niniejszy artykuł opisuje pułapki związane z delegowaniem i krótkoterminowe niedogodności w porównaniu z długoterminowymi korzyściami płynącymi z zatrudnienia w Belgii.
Sytuacja na rynku pracy w Belgii w przypadku niektórych zawodów jest tak trudna, że pracodawcy robią wszystko, aby znaleźć wykwalifikowaną kadrę. Poszukują oni profili odpowiadających ich wymaganiom, a to, skąd pochodzą kandydaci lub jakim językiem się posługują, jest mniej istotne.
Po drugiej stronie jesteś Ty. Szukasz pracy, w której zostaną Ci zaproponowane możliwie wysokie zarobki.
Istnieją dwa sposoby na połączenie obu stron: albo zatrudnia Cię lokalny podwykonawca, który oddelegowuje Cię do pracy w Belgii, albo pracujesz na belgijskiej umowie o pracę tymczasową. Każda z tych opcji ma wady i zalety, które wiążą się głównie z ubezpieczeniem społecznym i kwotą wypłacaną na konto.
Belgijska umowa to długoterminowy zysk i bezpieczeństwo
Praca w Belgii na belgijskiej umowie oznacza, że od pierwszego dnia otrzymujesz konkurencyjne wynagrodzenie – takie samo jak każdy obywatel belgijski. Otrzymujesz wynagrodzenie za każdą godzinę pracy, średnio 38 do 40 godzin tygodniowo, a każda godzina nadgodzin będzie płatna w wysokości 150%.
Otrzymasz również pieniądze na urlop za dni, w których korzystasz z ustawowych dni wolnych od pracy. Te pieniądze odpowiadają wynagrodzeniu należnemu za pracę w te dni. Kolejną zaletą jest to, że pracując na belgijskiej umowie, otrzymujesz trzynastą pensję.
A czy w ogóle wiesz, że płaca minimalna w Belgii jest jedną z najwyższych w Unii Europejskiej?
Belgijski system socjalny dla wszystkich zameldowanych obywateli
Natychmiast po podjęciu pracy i zameldowaniu w Belgii możesz w pełni korzystać z belgijskiego systemu socjalnego. Oznacza to, że wszystkie placówki służby zdrowia są do Twojej dyspozycji, a Ty ponosisz za nie jedynie minimalne koszty. Na przykład badanie krwi kosztuje mniej niż 5 euro, a szczepienie przeciw koronawirusowi jest bezpłatne. Co więcej, gdy zachorujesz i nie będziesz w stanie pracować, otrzymasz 80% swojego średniego wynagrodzenia.
Ponadto podczas pracy na umowie belgijskiej każda przepracowana godzina powiększa Twój plan emerytalny. Po przejściu na emeryturę będziesz czerpać z tego korzyści, nawet jeśli zdecydujesz się na powrót do swojego kraju.
Wsparcie dla dzieci – finansowe i w szkole
Innym ważnym elementem, który należy wziąć pod uwagę, jest fakt, że otrzymasz finansowe wsparcie na każde dziecko, niezależnie od tego, czy mieszka ono w Belgii czy w Polsce. Ale to nie wszystko: jeśli Twoje dzieci przeprowadzą się do Belgii, wiele szkół zapewnia specjalne zajęcia, aby zapoznać je z nowym językiem i jak najszybciej wprowadzić do „normalnych” klas – wszystko po to, aby ułatwić im to przejście.
A co z Tobą? Dzięki belgijskiemu ustawodawstwu i dniom ustawowo wolnym od pracy będziesz mieć więcej czasu, aby spędzić go z nimi!
Choć nie widać tego na Twoim koncie bankowym, kolejną rzeczą, którą zyskujesz, jest ubezpieczenie społeczne
Z powodu tych wszystkich dodatkowych świadczeń socjalnych Twój tygodniowy dochód netto będzie niższy niż w przypadku oddelegowania do Belgii. Pełny pakiet ubezpieczeń społecznych, o którym mowa powyżej, w połączeniu z przystępnymi cenami mieszkań i rozsądnymi kosztami życia zapewnia dochód rozporządzalny wyższy niż w Holandii, Francji i Luksemburgu – wynika z badania przeprowadzonego przez Deloitte.
Umowa o oddelegowanie dla zysku krótkoterminowego
Drugą możliwą opcją jest oddelegowanie do pracy. Delegowanie ma miejsce wtedy, gdy lokalna firma angażuje Cię do pracy dla ich belgijskich klientów. Zazwyczaj wynagrodzenie jest stałą kwotą tygodniową, która będzie wyższa niż ta, którą otrzymasz na umowie belgijskiej.
Co wziąć pod uwagę przy oddelegowaniu
Twoja wypłata pokrywa godziny pracy w tygodniu, których zazwyczaj jest więcej niż przeciętnie – do 60 godzin tygodniowo. Niektórzy pracodawcy zapłacą 150% za każdą godzinę nadliczbową powyżej 40 godzin pracy, ale wielu kandydatów zgłasza nam, że nie wszyscy tak robią.
Innym powodem, dla którego wynagrodzenie wydaje się wyższe niż na umowie belgijskiej, jest fakt, że lokalny pracodawca może w sposób korzystny podatkowo dodać do pensji 50 euro dziennie na napoje, jedzenie i koszty utrzymania. Należy jednak upewnić się, że jest to doliczane do stawki godzinowej.
Nasi kandydaci, którzy pracowali w tym systemie, zgłaszają nam, że w większości przypadków nie otrzymywali żadnych informacji o wynagrodzeniach ani pasków wypłat. Nie mogli więc sprawdzić, czy otrzymali wynagrodzenie za urlop, 13. pensję, wynagrodzenie za nadgodziny i inne świadczenia.
Rzeczy związane z płacą, które warto zweryfikować przed oddelegowaniem
Rozważając wybór oddelegowania, warto rozważyć następujące kwestie:
- Czy dostajesz wynagrodzenie za nadgodziny?
Za każdą godzinę nadliczbową Twój pracodawca z całą pewnością dostaje 150% kwoty od swojego belgijskiego klienta, ponieważ jest to wymóg prawny.
- Czy twoje ubezpieczenie społeczne jest opłacane?
Czy dostaniesz dokument A1 potwierdzający przynależność do lokalnego systemu ubezpieczeń społecznych? A jeżeli nie, kto będzie płacił za przyszłe rachunki za opiekę zdrowotną? - Czy pieniądze są wpłacane do Twojego planu emerytalnego?
W dłuższej perspektywie: co się stanie, gdy zostaniesz bez pracy? Czy będziesz otrzymywać zasiłek dla bezrobotnych, tak jak to ma miejsce w Belgii? Jakie są możliwości wsparcia w przypadku chęci relokacji swojej rodziny, aby zamieszkała z Tobą?
Link2work pomoże Ci się zadomowić
Tu właśnie widać zaletę współpracy z Link2work: jeśli zdecydujesz się przyjechać i zamieszkać w Belgii, aby pracować z Link2work, nasi pracownicy zrobią wszystko, co w ich mocy, aby pomóc Ci się zadomowić. Pomogą także Twojej rodzinie, jeśli zdecydujesz się ją sprowadzić.
Nasi pracownicy w Belgii powitają Cię serdecznie i pomogą Ci we wszystkich praktycznych sprawach, takich jak mieszkanie, zameldowanie, system opieki zdrowotnej i szkoła dla dzieci. Często w Twoim języku ojczystym, więc jeśli potrzebujesz kogoś, żeby Cię wysłuchał, to też jest możliwe.
Zatrudnienie na podstawie belgijskiej umowy o pracę dla większego spokoju
Ludzie, z którymi pracujemy, Twoi rodacy, są zatrudnieni na belgijskich umowach o pracę. Mówią nam, że taki sposób pracy i życia przemawia do nich o wiele bardziej niż podróżniczy styl życia, który prowadzili wcześniej. Ponadto takie rozwiązanie jest w dłuższej perspektywie o wiele bardziej atrakcyjne dla osób, które mają rodziny.
Na co więc czekasz? Wypróbuj nas!
Udostępnij na: