Koningsdag – czyli Dzień Króla w Holandii

24.04.2024


Spis treści:

  1. Holenderskie najważniejsze Państwowe – święto Króla
  2. Historia Koningsdag
  3. W jaki sposób obchodzi się święto Króla w Holandii?
  4. Ciekawostki o święcie Króla

Poznaj jedno z najciekawszych świąt narodowych w Holandii!

Każde państwo bez wyjątku ma w swoim kalendarzowym „zapleczu” mniej lub bardziej hucznie obchodzone święta narodowe. Nie inaczej jest z Holandią- kraj tulipanów i wiatraków również posiada wiele ciekawych okazji do świętowania. Jedną z nich jest tak zwane… Święto Króla. Choć może poszczycić się wieloletnią tradycją i widowiskowymi obchodami, nadal wiele osób nie do końca wie, na czym ono dokładnie polega. W tym artykule zatem przybliżymy najważniejsze kwestie związane z tym wyjątkowym świętem- także po to, abyś wiedział, dlaczego warto odwiedzić Holandię pod koniec kwietnia!

Na czym polega Święto Króla? Najważniejsze informacje o tym wyjątkowym dniu

Na początek należy przybliżyć samo Święto Króla- związane jest ono oczywiście z panującą w Holandii od 1815 roku monarchią. Dzisiaj, król nadal pełni dość istotną rolę w życiu polityczno-społecznym Niderlandów. Oprócz funkcji wizerunkowo-prestiżowej, monarcha jest głową państwa i reprezentuje je w królestwie oraz za granicą. Dodatkowo, posiada pewne uprawnienia w ramach codziennej polityki- na przykład wyznacza przedstawicieli uprawnionych do powyborczych rozmów koalicyjnych, czy też może zabierać głos w dyskusji Holenderskiej Rady Państwa. Jest również stale informowany o bieżącej polityce rządu przez premiera, a następnie może się do niej odnosić i udzielać politykom swoich cennych rad.

Samo Święto Króla obchodzone jest ono corocznie 27 kwietnia (jeśli 27.04 to niedziela, wówczas obchodzi się je dzień wcześniej, czyli w sobotę 26.04). Jako ciekawostkę można dodać fakt, że do 2013 roku obchodzone było ono 30 kwietnia (lub 29.04 w przypadku niedzieli przypadającej na 30.04), zaś nowa data obowiązuje dopiero od dekady.

Święto ma relatywnie długą, bo ponad stuletnią tradycję. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą już z 1895 roku- wówczas, księżniczka Wilhelma obchodziła swoje piąte urodziny i to na jej cześć zostały ustanowione obchody. Po kolejnych pięciu latach, w roku 1890, kiedy to zmarł jej ojciec (król Wilhelm III), dziewczynka stała się królową, w związku z czym również święto nabrało nowej nazwy- i od tej pory nazywano je Dniem Królowej. Ta tradycja trwała do wyżej wskazanego 2013 roku, bowiem przez cały ten okres na tronie zasiadały panie. Dopiero powrót na tron mężczyzny (Wilhelma Aleksandra) sprawił, że ta narodowa okoliczność zyskała miano Święta Króla.

Czego dotyczy Koningsdag? Obchody święta

Tak naprawdę, Święto Króla ma wymiar przede wszystkim symboliczny. Holendrzy celebrują fakt, że jako nieliczni w Europie posiadają do dziś zachowaną tradycję królewską. Jednocześnie, jest to święto w dużej mierze patriotyczne, gdzie Holendrzy doceniają swoją ojczyznę, podkreślając jak bardzo są z niej dumni. To swoista celebracja Holandii samej w sobie, która rozlewa się na cały kraj- jak Niderlandy długie i szerokie.

Obchodzenie święta to przede wszystkim szereg imprez, nierzadko zakrapianych alkoholem. Holendrzy tego dnia po prostu się bawią- a miasta zamieniają się w istną paradę optymizmu i pozytywnej energii. Tego dnia, wszystkie spory pomiędzy Holendrami odchodzą w zapomnienie, a ludzie po prostu przekazują sobie nawzajem same dobre wibracje.

Amsterdam to swoiste centrum Koningsdag

Prawdziwym centrum Święta Króla staje się bez dwóch zdań Amsterdam. To właśnie tam, setki tysięcy ubranych na pomarańczowo Holendrów świętuje swoje uwielbienie do ojczyzny i panującej monarchii, która stała się prawdziwą dumą obywateli tego kraju. Amsterdamską tradycją stały się rejsy kanałami, a ludzie na łódkach ochoczo pozdrawiają tych, którzy machają do nich z przepełnionych mostów. W cieplejsze końcówki kwietnia, Holendrzy oprócz pływania na łódkach przez kanały, po prostu zażywają w nich kąpieli- co o dziwo nie budzi żadnego sprzeciwu ze strony służb porządkowych.

Ciekawostki o Święcie Króla

Nie można także nie wspomnieć o kilku ciekawostkach związanych ze Świętem Króla. Po pierwsze, z reguły jest to dzień wolny od pracy, a w niektórych miejscach świętowanie zaczyna się już w noc bezpośrednio przed oficjalnym rozpoczęciem obchodów, czyli z 26 na 27 kwietnia, a następnie kontynuowane jest przez cały dzień.

Podczas święta uruchamianych jest również wiele jarmarków i stoisk z rozmaitymi towarami czy przysmakami. W ten dzień bowiem Holendrzy mogą handlować bez jakichkolwiek zezwoleń, a ponadto nie muszą uiszczać z tego powodu żadnych podatków- co dodatkowo przyciąga drobnych poszukiwaczy zysku. Święto Króla to także okazja do odwiedzenia tradycyjnych już targów rzeczy używanych. Często, mieszkańcy rozkładają mini-stragany dosłownie przed własnymi domami, a niektóre ulice zamieniają się tego dnia wręcz w handlowe alejki.

Jednak nie tylko drobni zarobkowicze świetnie odnajdują się podczas święta. Także wielkie korporacje zbierają prawdziwe żniwa, wypuszczając corocznie na rynek wiele gadżetów okolicznościowych czy pamiątek, które są chętnie wykupowane przez Holendrów. Przykładem jest chociażby kultowa odzież firmy Heineken, która co roku zaskakuje nowym modelem koszulki świątecznej- każdej wiosny sprzedaje się ona dosłownie na pniu.

Holandia w Święto Króla to jedna, wielka imprezownia!

Generalnie rzecz biorąc, Koningsdag to jedna, wielka, holenderska impreza. Ulice są przepełnione ubranymi na pomarańczowo (nawet na flagi umieszczana jest pomarańczowa wstęga), uśmiechniętymi mieszkańcami, a dosłownie każdy emanuje pozytywną energią. Oprócz lokalnych tradycji, takich jak wspominane „pomarańczowe szaleństwo”, „wolny rynek”, czy wielu ulicznych festiwali, na stałe w to święto wpisały się podróże i wystąpienia króla po kilku miastach Niderlandów. Po wygłoszonych przemowach, król tradycyjnie odbywa spacer wzdłuż tłumu, a ten może mu uścisnąć dłoń i życzyć wszystkiego najlepszego.

Zdecydowanie, Święto Króla jest jednym z najbardziej fascynujących świąt do doświadczenia w całej Europie! Odbywa się już za kilka tygodni, więc jeszcze jest okazja do zorganizowania wypadu na to najbardziej optymistyczne święto w Holandii.

Jeśli jednak szukasz pracy za granicą w Holandii- sprawdź listę świetnie płatnych ofert zatrudnienia pod linkiem: https://link2work.pl/wszystkie-oferty-pracy/?t=&l=Holandia


Udostępnij na: